Azərbaycanın məşhur sənətçisi vəfat etdi - FOTO
Azərbaycanın tanınmış sənətçilərindən biri, zərb alətləri ustası Eldar Qafarov ötən gecə 69 yaşında dünyasını dəyişib.
Milli.az xəbər verir ki, o, xroniki şəkərli diabet, böyrək çatışmazlığı və hipertoniyadan əziyyət çəkirdi.
Eldar Əliabbas oğlu Qafarov Ü.Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının (hazırkı Bakı Musiqi Akademiyasının) məzunu idi. O, zərb alətləri ixtisası üzrə professor Həsən Rzayevin sinfində təhsil alıb.
1983-cü ildə Yuli Qusmanın teatrında, 1984-89-cu illərdə Rəşid Behbudov adına Mahnı Teatrında, 1990-2000 illərdə isə Xalq artisti Zeynəb Xanlarovanın kollektivində fəaliyyət göstərib.
Müxtəlif illərdə Ramiz Mirişli, Emin Sabitoğlu, Faiq Sücəddinov, Brilliant Dadaşova, Aygün Kazımova, Zülfiyyə Xanbabayeva, Akif Süleymanbəyli, İlqar Muradov, İlqar Xəyal kimi sənətkarlarla əməkdaşlıq edib.
Salman Qəmbərovun “Bakustik Jazz” və “Lətif” layihələrinin iştirakçısı olub.
Almaniya, Fransa, İsveçrə, Monqolustan, Argentina, Avstriya, Ukraynada keçirilən musiqi festivallarında iştirak edib.
Son vaxtlar “AzTV”nin estrada ansamblında və Qara Qarayev adına Mərkəzi İncəsənət Məktəbində müəllim işləyirdi.

Скончался известный азербайджанский ударник - ФОТО
Отметим, что Э.Гафаров - выпускник Азербайджанской государственной консерватории имени У.Гаджибейли (ныне Бакинская музыкальная академия - ред.). Он обучался игре на ударных инструментах в классе профессора Гасана Рзаева.
В 1983 году работал в театре Юлия Гусмана, в 1984-1989 годах - в Азербайджанском государственном театре песни имени Рашида Бейбутова, в 1990-2000 годах - в коллективе народной артистки Зейнаб Ханларовой.
В разные годы Эльдар Гафаров сотрудничал с такими артистами, как Рамиз Миришли, Эмин Сабитоглу, Фаиг Суджаддинов, Бриллиант Дадашова, Айгюн Кязымова, Зульфия Ханбабаева, Акиф Сулейманбейли, Ильгар Мурадов, Ильгар Хаял.
Был участником коллективов Салмана Гамбарова Bakustik Jazz и Lətif. Ударник принимал участие в музыкальных фестивалях в Германии, Франции, Швейцарии, Монголии, Аргентине, Австрии, Украине.
В последние годы работал в эстрадном ансамбле AzTV и преподавал в Центральной школе искусств им.Гара Гараева.