Azərbaycanda saxlanılan separatçıların həbs müddəti uzadıldı - YENİLƏNİB
Qarabağda qondarma separatçı rejimin “prezidentləri” olmuş Arkadi Qukasyan, Bako Saakyan, Araik Arutyunyan, sabiq “xarici işlər naziri” David Babayan, eləcə də “parlament sədri” David İşxanyan, generallar Lyova Mnatsakanyan, David Manukyan barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirlərinin müddətinin uzadılması ilə bağlı Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinin vəsatətlərinə və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatlarına baxılıb.
Bu barədə Baş Prokurorluğun Mətbuat Xidmətindən bildirilib.
Qeyd olunub ki, istintaqı Baş Prokurorluğun rəhbərlik etdiyi, Hərbi prokurorluq, Dövlət Təhlükəsizliyi, Dövlət Sərhəd Xidmətləri, Daxili İşlər Nazirliyi və digər istintaq qurumlarının peşəkar əməkdaşlarından ibarət birgə istintaq qrupu tərəfindən aparılan cinayət işi üzrə separatçı rejimin ümumilikdə 15 nəfər üzvü məsuliyyətə cəlb olunub.
Məhkəmənin qərarına əsasən, qeyd olunan şəxslərin barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin müddəti 4 ay uzadılıb.
Azərbaycanın hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən həbs edilən, Qarabağda qondarma separatçı rejimin “prezidentləri” olmuş Arkadi Qukasyan, Bako Saakyan, Araik Arutyunyan, sabiq “xarici işlər naziri” David Babayan, eləcə də “parlament sədri” David İşxanyan, generallar Lyova Mnatsakanyan, David Manukyan barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirlərinin müddətinin uzadılması ilə bağlı Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinin vəsatətlərinə və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatlarına baxılıb.
APA-nın əldə etdiyi xəbərə görə, təqdimatlara Binəqədi rayon Məhkəməsində baxılıb.
Məhkəmə təqdimatları təmin edib və onların hər biri barəsində həbs qətimkan tədbirinin müddətini daha 4 ay uzadıb.
Qeyd edək ki, istintaqı Baş Prokurorluq və DTX əməkdaşlarından ibarət birgə istintaq qrupu tərəfindən davam etdirilən cinayət işi üzrə separatçı rejimin ümumilikdə 15 nəfər üzvü məsuliyyətə cəlb olunub. Həmin şəxslər barəsində müxtəlif illərdə Baş Prokurorluq tərəfindən cinayət işi açılıb və beynəlxalq axtarış verilib. Ötən il keçirilən antiterror əməliyyatından sonra Azərbaycanın hüquq-mühafizə orqanları Qarabağda qondarma qurumun “prezidentləri” olmuş Arkadi Qukasyan, Bako Saakyan, Araik Arutyunyan, sabiq “xarici işlər naziri” David Babayan, eləcə də “parlament sədri” David İşxanyan, generallar Lyova Mnatsakanyan, David Manukyan və keçmiş “dövlət naziri” Ruben Vardanyanı da həbs edərək Bakıya gətirib.
Hazırda DTX İstintaq təcridxanasında saxlanılan separatçılar sülh və insanlıq əleyhinə, müharibə cinayətlərində, terrorçuluqda, terrorçuluğu maliyyələşdirmədə, qətl, qanunsuz silahlı birləşmə yaratmaqda və s. cinayət əməllərində təqsirləndirilirlər.
İstintaqı DTX-da davam etdirilən Ruben Vardanyanın barəsində isə həbs qətimkan tədbirinin müddəti bir neçə gün qabaq Səbail rayon Məhkəməsi tərəfindən 4 ay uzadılıb.
Rusiyalı milyarder kimi tanınmış, Rusiya Federasiyası vətəndaşlığından çıxıb Ermənistan vətəndaşlığını qəbul edərək qondarma Dağlıq Qarabağ Respublikasının “dövlət naziri” olmuş Ruben Vardanyan barəsində seçilmiş qətimkan tədbirinin müddəti uzadılıb.
“Qafqazinfo”nun əldə etdiyi məlumata görə, bu haqda Səbail Rayon Məhkəməsi Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılan cinayət işi üzrə qərar qəbul edib.
Qərara əsasən, R.Vardanyanın həbsdə saxlama müddəti 4 ay uzadılıb.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq təcridxanasında saxlanılan Ruben Vardanyana Cinayət Məcəlləsinin 214-1 (terrorçuluğu maliyyələşdirmə), 279.3 (qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin və ya qrupların yaradılmasında və fəaliyyətində iştirak etmə) və 318.1-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.скачать dle 11.3

Продлен срок ареста задержанных в Азербайджане сепаратистов - ОБНОВЛЕНО
Рассмотрены представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, а также ходатайства Следственного управления Генпрокуратуры Азербайджана по продлению срока заключения под стражу бывших "президентов" незаконного сепаратистского режима в Карабахе Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего "министра иностранных дел" Давида Бабаяна, а также "председателя парламента" Давид Ишханяна, генералов Левы Мнацаканяна, Давида Манукяна, которые были арестованы правоохранительными органами Азербайджана.
Как сообщает АПА, ходатайства были рассмотрены в Бинагадинском районном суде. Суд удовлетворил ходатайства и продлил срок ареста каждого обвиняемого еще на 4 месяца.
Отметим, что по уголовному делу, расследование которого ведет совместная следственная группа, состоящая из сотрудников Следственного управления Генпрокуратуры и Службы госбезопасности (СГБ) Азербайджана, к ответственности были привлечены в общей сложности 15 членов сепаратистского режима. В разные годы Генеральной прокуратурой Азербайджана в отношении этих лиц были возбуждены уголовные дела, они были объявлены в международный розыск. После локальных антитеррористических мероприятий, проведенных в прошлом году, указанные лица были задержаны, доставлены в Баку и переданы следствию. Они обвиняются в преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, терроризме, финансировании терроризма, убийствах, создании незаконных вооруженных объединений и других преступных деяниях.
Ранее Сабаильский районный суд продлил на 4 месяца срок ареста бывшего "госминистра" незаконного сепаратистского режима Рубена Варданяна. Следствие по уголовному делу в его отношении ведется в СГБ Азербайджана.
Продлена мера пресечения в виде ареста в отношении Рубена Варданяна, российского миллиардера, отказавшегося от гражданства Российской Федерации и принявшего гражданство Армении, занимавшего "должность" "государственного министра" так называемой "Нагорно-Карабахской республики".
Как сообщает Qafqazinfo, Сабаильский районный суд вынес решение по уголовному делу, возбужденному Службой государственной безопасности Азербайджана, согласно которому, срок содержания Р.Варданяна под стражей продлен на 4 месяца.
Отметим, Рубен Варданян был задержан 27 сентября на пограничном пропускном пункте "Лачын". На основании собранных доказательств выявлены обоснованные подозрения в совершении гражданином Республики Армения Рубеном Карленовичем Варданяном (1968 г.р.) преступлений, предусмотренных статьями 214-1 (финансирование терроризма), 279.3 (создание не предусмотренных законодательством АР вооруженных формирований или групп, а также участие в их создании и деятельности) и 318.1 (пересечение охраняемой государственной границы АР без установленных документов или вне контрольно-пропускного пункта государственной границы) Уголовного кодекса Азербайджана.скачать dle 11.3