FIFA Braziliya və Argentinanı cərimələyib
Beynəlxalq Futbol Federasiyası (FİFA) Braziliya Futbol Konfederasiyası (CBF) və Argentina Futbol Assosiasiyasını (AFA) 2026-cı il dünya çempionatının seçmə oyunundan əvvəl baş verən iğtişaşlara görə cərimələyib.
Məlumata görə, Braziliya və Argentina milli komandaları arasında noyabrın 22-də Rio-de-Janeyrodakı “Marakana” stadionunda keçirilən oyun qonaqların 1:0 hesablı qələbəsi ilə başa çatıb. Görüş tribunalardakı iğtişaşlar səbəbindən yarım saat gecikmə ilə başlayıb.
Azarkeşlər arasında münaqişə dövlət himnlərinin səsləndirilməsi zamanı başlayıb. Braziliyalılar Argentina himnini fitə basıblar, bundan sonra toqquşmalar başlayıb, polis müdaxilə edib.
Argentina yığmasının kapitanı Lionel Messi komandasını meydandan kənarlaşdırıb, matç tribunada münaqişə həll olunduqdan sonra başlayıb.
FIFA Braziliyanı “Marakana”da asayişi təmin etmədiyi üçün 50 000 İsveçrə frankı (100 000 manat), Argentinanı isə 20 min İsveçrə frankı (40 000 manat) məbləğində cərimələyib.

ФИФА оштрафовала Бразилию и Аргентину
Матч между сборными Бразилии и Аргентины прошел 22 ноября на стадионе "Маракана" в Рио-де-Жанейро и завершился победой гостей со счетом 1:0. Встреча началась с задержкой в полчаса из-за беспорядков на трибунах.
Конфликт между болельщиками начался во время исполнения национальных гимнов. Бразильцы освистали гимн Аргентины, после чего начались столкновения, в которые вмешалась полиция. Несколько болельщиков из соображений безопасности выбежали на поле.
Капитан сборной Аргентины Лионель Месси увел свою команду с поля, однако после урегулирования конфликта на трибунах матч стартовал.
ФИФА оштрафовала аргентинскую сторону на 20 000 швейцарских франков (около 39 875 манатов - ред.). Кроме того, Аргентина наказана за дискриминирующее поведение болельщиков на домашних играх со сборными Эквадора (1:0) и Уругвая (0:2).