“Space TV”yə xəbərdarlıq edilib
Şuradan verilən xəbərə görə, 11 dekabr 2023-cü il tarixində APA TV-nin efirində yayımlanmış “Ekstra müsahibə” proqramından video-görüntülər 25 dekabr 2023-cü il tarixdə saat 22.09-da “Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti” MMC-nin “Space TV” televiziya redaksiyasının efirində “Gül kimi Şou” proqramında müəllifə istinad edilməyərək yayımlanıb.
Bununla da, “Media haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 13.2-ci maddəsinin tələbi (abunəlik və ya müqavilə olmadıqda media subyekti digər media subyektinin hər bir informasiyasının yalnız üçdə birindən çox olmayan hissəsini istinad etməklə istifadə edə bilər) pozulub.
Aparılan müzakirələrdən sonra Audiovizual Şura “Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti” MMC-yə bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq edib. Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyanın 60-cı maddəsinə əsasən “APAMARK” MMC-nin bu halla əlaqədar məhkəmə qaydasında öz hüquqlarının müdafiə etmək səlahiyyəti də var.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası bütün yayımçılardan bir-birinin müəllif hüquqlarına hörmət etməyə, digər yayımçıların proqramlarını (və ya onların hissələrini) yayımlayarkən mütləq şəkildə onlara istinad verilməsini təmin etməyə çağırıb.скачать dle 11.3

Space TV сделано предупреждение
28 декабря 2023 года состоялось заседание Аудиовизуального совета Азербайджанской Республики в онлайн-формате. На мероприятии был обсужден факт нарушения закона, выявленный в эфире канала Space TV в ходе мониторинга, проведенного 26 декабря 2023 года.
Как сообщили в структуре, видеоматериалы из программы Ekstra müsahibə, вышедшей в эфир 11 декабря 2023 года на телеканале APA TV, были показаны в 22:09 25 декабря 2023 года в эфире Space TV без ссылки на автора в программе Gül kimi Şou.
Указывается, что тем самым было нарушено требование статьи 13.2 (При отсутствии подписки или договора медиасубъект может использовать, сославшись на первоисточник, не больше одной третьей части информации другого СМИ) закона "О медиа".
После обсуждений Аудиовизуальный совет предупредил ООО "Независимая телерадиокомпания "Space", что в случае повторения подобной ситуации будут применены административные санкции. Следует отметить также, что, согласно статье 60 Конституции Азербайджана, ООО APAMARK в данном случае имеет право защищать свои права в суде.
Аудиовизуальный совет призвал всех вещателей уважать авторские права друг друга и при трансляции программ (или частей программ) других вещателей обязательно делать ссылку на них.скачать dle 11.3