Ölkəmizə qida məhsulları idxal edən sahibkarlara XƏBƏRDARLIQ
“Qida təhlükəsizliyi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərinə əsasən, risk dərəcəsi nəzərə alınaraq, ölkəmizə qida və yem məhsullarının idxalı üçün həmin məhsulların istehsal və emal olunduğu xarici qida obyektləri təsdiq edilməlidir.
Bu barədə Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən qida müəssisələrinin təsdiq olunması üçün həmin obyektlərin Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyi sahəsində mövcud olan tələblərə uyğunluğu yerində qiymətləndirilmə aparılmaqla və ya vizualizasiya yolu ilə qiymətləndirilir. Qiymətləndirilmənin nəticələrinə əsasən, obyektin təsdiq edilməsi, şərti təsdiq və ya təsdiqdən imtina olunması barədə qərar qəbul edilir.
Müvafiq qanunun icrasının təmin edilməsi məqsədilə AQTA tərəfindən mütəmadi olaraq, müxtəlif dövlətlərdən ölkəmizə bu cür qida məhsullarının idxalı ilə məşğul olan şirkətlərin nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib, onlara yüksək riskli qida və yem məhsullarının idxalı sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Həmçinin təsdiqdən keçməyən xarici qida obyektlərindən məhsul idxalına məhdudiyyət qoyulacağı ilə bağlı KİV-də dəfələrlə xəbərdarlıqlar edilib. Buna baxmayaraq, Agentliyə bəzi ölkələrin istehsalçılarından təsdiqlə bağlı hələ də müraciətlər daxil olmayıb. Bu səbəbdən AQTA ölkəmizə qida məhsullarının idxalı ilə məşğul olan sahibkarlara növbəti dəfə xəbərdarlıq edərək bildirir ki, 2024-cü il 1 yanvar tarixinədək təsdiq üçün Agentliyə müraciət etməyən və xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən qida obyektlərindən yüksək riskli qida və yem məhsullarının idxalına məhdudiyyət tətbiq olunacaq.
Bununla da, həmin müəssisələrdən xüsusi risk qrupuna daxil olan baytarlıq nəzarətinə aid qida məhsullarının ölkəmizə idxal edilməsi mümkün olmayacaq. Bu sıraya mal və mal əti, quş və quş əti, balıq və dəniz məhsulları, konservləşdirilmiş balıq və dəniz məhsulları, süd və süd məhsulları və heyvan yemi üçün istifadə edilən digər məhsullar aiddir.
Sahibkarlar qanunvericiliyin tələbləri ilə Agentliyin veb-saytından, həmçinin sosial media səhifələrindən tanış ola, sualları yarandığı təqdirdə isə “1003-Çağrı Mərkəzi” ilə əlaqə saxlaya bilərlər.скачать dle 11.3

ВНИМАНИЮ предпринимателей, импортирующих продукты питания в Азербайджан
В соответствии с требованиями закона Азербайджанской Республики "О продовольственной безопасности" и с учетом степени риска зарубежные предприятия пищевой промышленности, производящие и перерабатывающие продукты питания и корма, должны иметь разрешение на импорт этих продуктов в нашу страну.
Отмечается, что для одобрения предприятий пищевой промышленности, действующих в зарубежных странах, рассматривается соответствие этих объектов требованиям, существующим в области безопасности пищевых продуктов в Азербайджане, путем проведения оценки на месте или посредством визуализации. По результатам оценки принимается решение об одобрении объекта, об условном одобрении или об отказе в нем.
В целях обеспечения исполнения соответствующего закона АПБА регулярно проводило встречи с представителями компаний, занимающихся импортом таких продуктов питания в нашу страну из разных государств, и предоставляло им подробную информацию о мерах, реализуемых в области импорта продуктов питания и кормов, относящихся к группе особого риска.
Также в СМИ неоднократно звучали предупреждения о том, что будут введены ограничения на импорт продукции с зарубежных предприятий пищевой промышленности, не прошедших одобрение. Тем не менее от производителей из некоторых стран в агентство до сих пор не поступили заявки на одобрение.
По этой причине АПБА еще раз предупреждает предпринимателей, занимающихся импортом продуктов питания в нашу страну, о том, что будут введены ограничения на импорт продуктов питания и кормов высокого риска с зарубежных предприятий пищевой промышленности, которые до 1 января 2024 года не обратились в агентство за одобрением.
При этом с этих предприятий в нашу страну невозможно будет ввозить продукты питания, относящиеся к группе особого риска и требующие ветеринарного контроля. К ним относятся говядина, птичье мясо, рыба, морепродукты, рыбные консервы, молочная продукция и продукты, используемые в качестве корма для животных.
Предприниматели могут ознакомиться с требованиями законодательства на сайте агентства и на страницах в социальных сетях, а при возникновении вопросов - обратиться в колл-центр 1003.скачать dle 11.3