Qırğızıstan Prezidenti Azərbaycan xalqını təbrik edib
“Report”un Astanaya ezam olunan əməkdaşı xəbər verir ki, bunu Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov Astanada keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) 10-cu yubiley Zirvə görüşünün açılışında deyib.
Dövlət başçısı çıxışında bütün türk dövlətləri ilə əməkdaşlığa maraqlı olduqlarını bildirərək TDT çərçivəsində baş tutan dialoqun inteqrasiya üçün yeni imkanlar yaradacağına əminliyini ifadə edib:
“Hazırda dünyada böyük transformasiyalar baş verir. Baş verən böhranlara birgə mübarizə aparmaq, həmçinin qarşılaşdığımız çağırışları birgə qarşılamaq üçün bütün imkanlarımız var”.
Bugünkü tədbir çərçivəsində imzalanacaq sənədlərin icrasına Qırğızıstanın da öz töhfəsini verəcəyini vurğulayan S.Japarov bu sənədlərin türk dövlətlərinin çoxşaxəli əməkdaşlığında yeni səhifə açacağına əminliyini bildirib:
“Dünyadakı geosiyasi durum qardaş türk xalqlarının iqtisadi potensialının artırılması üçün öz səylərini birləşdirməsini vacib edir”.скачать dle 11.3

Президент Кыргызстана поздравил азербайджанский народ
Как сообщает Report, об этом сказал президент Кыргызстана Садыр Жапаров на открытии 10-го юбилейного саммита Организации тюркских государств (ОТГ) в Астане, Казахстан.
В своем выступлении глава государства выразил заинтересованность в сотрудничестве со всеми тюркскими государствами и выразил уверенность в том, что диалог, проходящий в рамках ОТГ, создаст новые возможности для интеграции.
"У нас имеются все возможности для совместной борьбы с возникающими кризисами, а также для совместного решения стоящих перед нами задач", - сказал он.
Подчеркнув, что Кыргызстан также внесет свой вклад в реализацию документов, которые будут подписаны в рамках сегодняшнего мероприятия, Жапаров выразил уверенность, что эти документы откроют новую страницу в многогранном сотрудничестве тюркских государств.
"Геополитическая ситуация в мире делает важным объединение усилий братских тюркских народов для наращивания своего экономического потенциала", - добавил президент Кыргызстана.скачать dle 11.3