İlham Əliyev: “İlk ölkə Türkiyədir, ikincisi isə İtaliyadır”
“Azad edilmiş ərazilərlə bağlı xüsusi investisiya proqramı qəbul edilib. Cari il üçün nəzərdə tutulmuş məbləğ təqribən 1.3 milyard ABŞ dolları təşkil edir. Sərmayə qoyuluşu əsasən infrastruktur layihələrinədir. Bu ilin sonunadək sahəsi 10 min kvadratkilometrə bərabər olan azad edilmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə təminatı tam başa çatacaq”.
Bu sözləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İtaliyanın “La Repubblica” qəzetinə müsahibəsində jurnalistin “Bakı azad olunmuş ərazilərə sərmayə qoyacaqmı?” sualına cavab verən zaman deyib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Azərbaycan hazırda azad edilmiş ərazilərdə avtomobil və dəmir yolları inşa edir:
“Azad olunmuş ərazilərdə, Füzulidə yerləşən yeni hava limanı hazırdır. Artıq o, ilk təyyarələri qəbul edib. Biz onu səkkiz aya inşa etmişik. Daha iki hava limanının inşası davam edir. Bununla yanaşı, biz artıq yaşayış binalarının tikintisi layihələrinə başlamışıq. İki şəhərin Baş planı təsdiq edilib və işlərə start verilib. Yəni, biz işlərə çox fəal başlamışıq və planımız keçmiş məcburi köçkünlərin doğma evlərinə ən qısa zamanda qaytarılmasıdır”.
İlham Əliyev jurnalistin “İtaliyanın yenidənqurma işlərinə cəlb edilməsi nəzərdə tutulurmu və ya İtaliya artıq bu işlərdə iştirak edirmi?” sualına da cavab verib:
“İtaliya bu işlərə cəlb edilən ilk ölkələrdəndir. İlk ölkə Türkiyədir, ikincisi isə İtaliyadır. Bu, təsadüfi deyil. Bu, bizim seçimimiz idi. Mən demişdim ki, biz Böyük Qayıdışla bağlı yenidənqurma layihələrinə yalnız dost ölkələrdən olan şirkətləri dəvət edəcəyik. Bir neçə italyan şirkəti artıq müxtəlif layihələrdə, o cümlədən Zəfər muzeylərinin, Memorial muzeylərin və İşğal muzeylərinin yaradılmasında iştirak edir. Artıq bir italyan şirkəti bir bölgənin enerji təminatı məsələsi ilə bağlı bizimlə müqavilə imzalayıb. Bundan əlavə, digər italyan şirkəti kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına sərmayə yatırmağa başlayıb. Beləliklə, italyan şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyəti alqışlanılır və bu yenidənqurma işlərində daha çox italyan şirkətləri olacaq”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Италия - одна из первых приняла участие в работах по реконструкции в Карабахе
Разработана специальная инвестиционная программа в связи с освобожденными от оккупации территориями. Предполагаемая сумма на текущий год составляет около 1,3 млрд долларов. Инвестиции в основном направлены в инфраструктурные проекты. До конца этого года будет полностью завершено создание сети электроснабжения на освобожденных территориях, площадь которых составляет 10 000 кв. км.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью итальянской газете La Repubblica, отвечая на вопрос журналиста о намерениях Баку инвестировать в освобожденные территории.
Глава государства отметил, что в настоящее время Азербайджан ведет строительство автомобильных и железных дорог на освобожденных территориях.
"Новый аэропорт, расположенный на территории освобожденного от оккупации Физули, уже сдан в эксплуатацию и принял первые самолеты. Мы построили его за восемь месяцев. Продолжается строительство еще двух воздушных гаваней. Наряду с этим мы приступили к реализации проектов возведения жилых домов. Утвержден генеральный план двух городов, дан старт соответствующим работам. Иными словами, мы очень активно проводим работы, наш план - в кратчайшие сроки вернуть бывших вынужденных переселенцев в их родные дома", - сказал Президент.
Ильхам Алиев также ответил журналисту на вопрос о том, планируется ли привлечение Италии к работам по реконструкции освобожденных территорий или эта страна уже вовлечена в них.
"Италия - одна из первых стран, принявших участие в этих работах. Первой была Турция, второй - Италия. И это неслучайно. Это был наш выбор. Я говорил, что мы будем приглашать к реализации проектов по реконструкции, связанных с Великим возвращением, компании только из дружественных стран. Несколько итальянских компаний уже участвуют в различных проектах, в том числе в создании музеев оккупации и Победы, мемориальных комплексов. Одна итальянская компания уже подписала с нами соглашение по вопросу энергоснабжения региона, другая - начала инвестировать в производство сельскохозяйственной продукции. Таким образом, деятельность итальянских компаний в Азербайджане приветствуется, и они составят большинство", - сказал глава государства.скачать dle 11.3