Prezident: “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinə gələn il 2,4 milyard dollar ayrılacaq”
03.11.2023 12:44 3 723
“Üç il əvvəl Vətən müharibəsi başa çatdıqdan dərhal sonra Azərbaycan işğaldan azad olunmuş ərazilərində genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başladı. Bu məqsədlə artıq Azərbaycan büdcəsindən yeddi milyard ABŞ dolları həcmində vəsait sərf edilib. Növbəti il ən azı 2,4 milyard ABŞ dollarının ayrılacağı nəzərdə tutulur”.
“Böyük Qayıdış Proqramı”nın icra olunduğunu vurğulayan dövlətimizin başçısı qeyd edib:
“Artıq keçmiş məcburi köçkünlər - bu torpaqların əsl sahibləri Laçın və Füzuli şəhərlərinə və üç kəndə qayıdıb. 2026-cı ilin sonunadək Qarabağa və Şərqi Zəngəzura 140 mindən artıq insanın geri dönməsi nəzərdə tutulur”.
Azərbaycan Prezidenti Füzuli şəhərində inşası başa çatmış məktəbə görə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə və inşa edilən yaradıcılıq mərkəzinə görə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevə təşəkkürünü bildirərək deyib:
“Bunlar Azərbaycan və Özbəkistan, Azərbaycan və Qazaxıstan xalqları arasında olan dostluğun və qardaşlığın təzahürüdür”.скачать dle 11.3

Президент: В 2024 году на восстановление освобожденных территорий планируется выделить около 2,4 млрд долларов
03.11.2023 12:44 3 741
Сразу после завершения Отечественной войны три года назад Азербайджан приступил к широкомасштабным восстановительным и строительным работам на освобожденных от оккупации территориях. В этих целях из бюджета Азербайджана уже израсходованы средства в объеме 7 млрд долларов. В следующем году планируется выделить не менее 2,4 млрд долларов.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая 3 ноября на 10-м Саммите Организации тюркских государств в Астане, проходящем под девизом "Тюркский век".
Отметив, что наша страна реализует программу Великого возвращения, глава государства заявил: "В города Лачын и Физули, а также в три села уже возвратились бывшие вынужденные переселенцы - истинные хозяева этих земель. До конца 2026 года предусматривается возвращение в Карабах и Восточный Зангезур более 140 000 человек".
Выразив признательность президенту Узбекистана Шавкату Мирзиееву за школу, строительство которой в городе Физули уже завершено, и президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву за строящийся творческий центр, Президент Ильхам Алиев сказал: "Это - проявление дружбы и братства между народами Азербайджана и Узбекистана, Азербайджана и Казахстана".скачать dle 11.3