İlham Əliyev: “Biz 44 günlük müharibə ərzində daha bir ordu korpusu formalaşdırdıq”
“Biz qısa zamanda ərzində, hətta əməliyyatların gedişi zamanı həm insan, həm də texniki resurslarımızı səfərbər etmək üçün çalışmalı olduq. Deməliyəm ki, biz 44 günlük müharibə ərzində daha bir ordu korpusu formalaşdırdıq. Bu korpus olduqca qısa müddətdə yaradıldı: şəxsi heyətinin mobilizasiyası cəmi iki günə həyata keçirildi. Korpusun şəxsi heyəti bütün zəruri silah və hərbi texnika ilə təmin olundu. Biz həmçinin əks-hücum əməliyyatını daha səmərəli həyata keçirməyimizə imkan verən texniki imkanlarımızı da səfərbər etdik”.
Bu sözləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Rusiyanın “Natsionalnaya oborona” (“Milli müdafiə”) jurnalına verdiyi müsahibədə deyib.
“Döyüş əməliyyatları bölgəsi yaxınlığında yaşayan əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə böyük işlər görüldü. Azərbaycanın bu bölgələrində hər gün erməni artilleriyasının atəşinə məruz qalan yüz minlərlə insan yaşayırdı. Buna görə də əhalinin qismən təxliyəsi həyata keçirildi. Qeyd etməliyəm ki, bu kənd və qəsəbə sakinlərinin böyük əksəriyyəti öz evlərində qalırdılar, insanlar torpaqlarını heç bir yerə tərk etməyəcəklərini söyləyirdilər.
Təbii ki, biz uzun müddət ərzində potensialımızın möhkəmləndirilməsi üzərində çalışmışıq, ilk növbədə Azərbaycanın iqtisadi müstəqilliyinə nail olmuşuq. Çünki bu olmadan biz bir növ maliyyə infuziyalarından və ya kredit resurslarından asılı olardıq, təbii olaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrini modernləşdirə bilməzdik. Buna görə də, praktiki olaraq Prezident olduğum ilk gündən iqtisadi müstəqilliyin təmin edilməsi üçün işlər başladı. Düşünürəm ki, altı-yeddi il ərzində buna nail olduq. 2010-cu ilə Azərbaycan artıq tam müstəqil iqtisadi siyasət, islahatlar və infrastrukturun inkişafına böyük investisiyalar aparmaq iqtidarında idi.
Təbii ki, müasir silah və hərbi texnikanın alınması nöqteyi-nəzərindən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin modernləşdirilməsi yüksək templə getdi. Bu məlumatlar həmişə dərc olunub, ictimaiyyətə açıqdır və hamı kimdən, nə qədər və nə aldığımızı bilirdi. Əlbəttə ki, ordumuzun döyüş qabiliyyətini artırmaq üçün çoxlu gündəlik işlər görülürdü. Çünki yaxşı məlumdur ki, ölkənin hansı resurslara və texniki vasitələrə malik olmasından asılı olmayaraq, xüsusilə də bu cür əlverişsiz coğrafi şəraitdə döyüşqabiliyyətli Silahlı Qüvvələr olmadan döyüşdə, üstəlik də müharibədə qalib gəlmək mümkün olmazdı.
Bu kompleks tədbirlər əslində çox güclü bir hərbi komponent yaratmağımıza səbəb oldu, İkinci Qarabağ müharibəsi bunu açıq şəkildə nümayiş etdirdi. 2016-cı ilin aprelində biz öz imkanlarımızı məhdud şəkildə göstərdik. Həmin vaxt işğal altındakı torpaqların bir hissəsi azad olundu və biz erməni tərəfinə hər şeyi bir daha ölçüb-biçmək və işğala son qoyulması ilə bağlı vacib qərar qəbul etmək üçün imkan verdik. Təəssüflər olsun ki, biz dayananda – erməni tərəfi bunu düzgün qiymətləndirmədi və buna görə də cəzalandırıldılar.
Biz həmçinin 2018-ci ilin may ayında Naxçıvan Muxtar Respublikası və Ermənistan sərhədində qansız əməliyyatlar aparmaq imkanlarımızı da nümayiş etdirdik.
Buna görə də potensialımızı bilirdik, nəyə qadir olduğumuzu bilirdik və təbii olaraq, erməni tərəfindən fərqli olaraq, düşmənin imkanlarını ayıq başla qiymətləndirirdik və Ermənistanı könüllü olaraq işğal altındakı torpaqları tərk etməyə məcbur etmək üçün təsir rıçaqlarından istifadə etməyə çalışdıq. Beynəlxalq strukturlara Ermənistana qarşı sanksiyalar tətbiq etmək üçün etdiyim bütün çağırışlar eyni məqsədi daşıyırdı. Əgər bu baş versəydi, Ermənistan işğal olunmuş əraziləri tərk etmək məcburiyyətində qalacaqdı və müharibə olmayacaqdı. Amma təəssüf ki, bu baş vermədi.
Son dövrdə Ermənistan rəhbərliyi ümumiyyətlə açıq təxribatlara keçdi. Ermənistan rəhbərliyinin “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” bəyanatı mahiyyətcə İrəvanın danışıqlar prosesindən çıxması anlamına gəlirdi. Ermənistanın müdafiə nazirinin ABŞ-da verdiyi Ermənistanın yeni ərazilər üçün yeni bir müharibəyə hazırlaşdığını söylədiyi bəyanat isə açıq təhdid və elementar sağlam düşüncəyə və beynəlxalq hüquq normalarına saymaz münasibətin nümayişi idi. Buna görə də hər şey müharibəyə apardı. Yeri gəlmişkən, bunu keçən il sentyabrın 27-də hərbi əməliyyatların başlamasından əvvəlki hadisələrin xronologiyası da sübut edir.
2020-ci ilin iyulunda Ermənistan tərəfindən dövlət sərhədində silahlı təxribat törədildi, mülki vətəndaşlarımız və hərbçilərimiz həlak oldu. 2020-ci ilin avqustunda Goranboy rayonunda zərərsizləşdirilən erməni diversiya qrupu göndərildi”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: В течение 44-дневной войны мы сформировали еще один армейский корпус
В течение 44-дневной войны мы сформировали еще один армейский корпус. Причем за короткое время: мобилизация личного состава этого корпуса была осуществлена всего за два дня. Личный состав был обеспечен всем необходимым вооружением и военной техникой. Мы также мобилизовали наши технические возможности, которые позволили более эффективно осуществить контрнаступательную операцию.
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью журналу "Национальная оборона".
"Большая работа была проведена по обеспечению безопасности населения, которое проживало вблизи от зоны боевых действий. В этих районах Азербайджана проживали сотни тысяч человек, которые находились под каждодневным обстрелом армянской артиллерии. Поэтому была проведена частичная эвакуация населения. Хотя должен отметить, что основная часть жителей этих сел и городов осталась в своих домах, люди сказали что никуда со своих земель не уйдут.
Естественно, мы на протяжении долгого времени работали над укреплением нашего потенциала, в первую очередь добиваясь экономический независимости Азербайджана. Потому что без этого мы были бы зависимы от каких-то финансовых вливаний, либо кредитных ресурсов и, естественно, не могли бы позволить себе модернизировать азербайджанские Вооруженные силы. Поэтому практически с первого дня моего пребывания на посту Президента началась работа по обеспечению экономической независимости. Мы ее достигли, считаю, лет за шесть-семь. К 2010 году Азербайджан уже был способен проводить полностью независимую экономическую политику, реформы и огромные инвестиции в развитие инфраструктуры.
Конечно, модернизация ВС Азербайджана с точки зрения закупки современных образцов вооружения и военной техники шла быстрыми темпами. Эти данные всегда публиковались, они есть в открытом доступе, и все знали у кого, сколько и что мы покупаем. И, безусловно, велась большая повседневная работа над повышением боеспособности нашей армии. Поскольку хорошо известно, что какими бы ресурсами и техническими средствами страна ни обладала, без боеспособных ВС выиграть сражение, тем более войну, тем более в таких неблагоприятных географических условиях было бы невозможно.
Комплекс указанных мер по существу и привел к тому, что мы создали очень мощную военную составляющую, Отечественная война это наглядно продемонстрировала. Мы показали свои возможности, очень ограниченно, в ходе боевых действий в апреле 2016 года, когда была освобождена часть оккупированных территорий и мы дали возможность армянской стороне еще раз все взвесить и принять важное решение по деоккупации. К сожалению, тогда наши действия - когда мы остановились - были неправильно истолкованы армянской стороной, за что они поплатились.
Также мы продемонстрировали свои возможности проведения бескровных операций на границе Нахчыванской Автономной Республики и Армении в мае 2018 года.
Поэтому мы знали наш потенциал, знали, на что мы способны и, естественно, трезво оценивали, в отличие от армянской стороны, возможности противника и стремились использовать рычаги влияния для того, чтобы заставить Армению добровольно покинуть оккупированные территории. Все мои призывы к международным структурам о введении санкций против Армении имели эту же цель. Если бы это случилось, Армения была бы вынуждена покинуть оккупированные территории, и войны бы не было. Но, к сожалению, этого не произошло.
Армянское руководство в последний период вообще перешло к открытым провокациям. Заявления руководства Армении о том, что "Карабах - это Армения и точка", по существу означали выход Еревана из переговорного процесса. А заявление министра обороны РА, которое он сделал в США о том, что Армения готовится к новой войне за новые территории, было открытой угрозой и демонстрацией наплевательского отношения к элементарному здравому смыслу и нормам международного права. Поэтому все шло к войне. Об этом, кстати, свидетельствует хронология событий, предшествовавших началу военных действий 27 сентября прошлого года.
Июль 2020 года - Арменией была совершена вооруженная провокация на государственной границе, погибли наши мирные жители и военнослужащие. Август 2020 года - к нам была заслана армянская диверсионная группа, которая была обезврежена в Геранбойском районе", - сказал Президент И.Алиев.скачать dle 11.3