Prezident: “Yaralı və sağlamlığını itirmiş hərbçilər ən müasir protezlərlə təmin edilir”
“Müharibədən sonra 9 mindən çox insana sosial ödənişlər verilib. Orta hesabla hər insana iki ödəniş edilib”.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu Prezident İlham Əliyev şəhid ailələri və Qarabağ qaziləri ilə görüşündə onlara göstərilən dövlət qayğısından danışarkən bildirib.
Yaralı və sağlamlığını itirmiş hərbçilərin ən müasir protezlərlə təmin edildiyini diqqətə çatdıran dövlətimizin başçısı deyib:
“Onlar üçün belə imkan yaradılıb və son nəsil protezlər alınıb. Mənə verilən məlumata görə, 180 nəfərdən çox insanın protezə ehtiyacı var, onlardan 140 nəfəri artıq protezlərlə təmin edilib və bu protezlər onları normal həyata qaytarır. Onlar normal gəzə, qaça, hətta futbol oynaya da bilərlər. Bu da siyasətimizin tərkib hissəsidir. Çünki mən dəfələrlə demişdim ki, biz ən həssas kateqoriyadan olan insanlara daim diqqət göstərməliyik və Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra keçən dövr ərzində maddi imkanlar çərçivəsində bunu edirdik. İmkanlar az olanda az edirdik, imkanlar çox olanda çox edirdik, amma edirdik, bu gün də edirik və edəcəyik”.
Prezident qeyd edib ki, müharibə dövründə öz əmlakını itirmiş insanlar üçün də minlərlə yeni ev tikilməkdədir. “Çünki mənfur düşmən döyüş meydanında məğlubiyyətə uğrayarkən bunun əvəzini mülki vətəndaşlardan çıxmaq istəyirdi. Bizim bir çox şəhərlərimiz daim atəş altında idi, artilleriya ilə, qadağan edilmiş bombalarla, ağ fosforlu bombalarla, ballistik raketlərlə bombalanırdı. Yüzdən çox mülki şəxs, onların arasında qadınlar, uşaqlar bu namərd atəş nəticəsində həlak olmuşlar və minlərlə insan öz əmlakını itirmişdir. Ona görə bu gün bu işlər də görülür, minlərlə ev inşa edilir, onların böyük hissəsi artıq inşa edilib”, - deyə dövlətimizin başçısı vurğulayıb.скачать dle 11.3

Президент: Раненые и потерявшие здоровье военнослужащие обеспечены самыми современными протезами
После окончания войны более 9 000 человек получили социальные выплаты. В среднем на одного гражданина приходилось по две выплаты.
Об этом 26 августа заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с семьями шехидов и ветеранами Карабахской войны, передает АЗЕРТАДЖ.
Глава государства отметил, что раненые и потерявшие здоровье военнослужащие обеспечены самыми современными протезами.
"Для них была создана такая возможность, приобретены протезы последнего поколения. По предоставленной мне информации, более 180 человек нуждаются в протезировании, из них 140 уже обеспечены протезами, и они возвращают людей к нормальной жизни. Они могут нормально ходить, бегать, даже играть в футбол. Это неотъемлемая часть нашей политики. Так как я неоднократно говорил, что мы должны всегда уделять внимание представителям наиболее уязвимых категорий, и весь период после первой Карабахской войны мы делали это соразмерно своим материальным возможностям. Их было мало, следовательно, делали мало. Когда возможностей было много, то и делали соответственно. Но мы делали и всегда будем продолжать это делать", - сказал Президент.
По словам Ильхама Алиева, тысячи новых домов строятся и для людей, потерявших свое имущество во время войны.
"Потому что, когда ненавистный враг потерпел поражение на поле боя, он хотел выместить его на гражданских лицах. Многие наши города постоянно находились под обстрелом, их бомбили артиллерией, запрещенными бомбами, фосфорными снарядами, баллистическими ракетами. Более сотни мирных жителей, включая женщин и детей, погибли в результате этих вероломных обстрелов, а тысячи - потеряли свое имущество. Поэтому сегодня проводятся и работы по строительству тысяч домов, большая их часть уже завершена", - подчеркнул глава государства.скачать dle 11.3