Leonid Kalaşnikov: “Azərbaycan və Rusiya liderləri kommunikasiyaları və delimitasiyanı müzakirə edəcəklər”
20.07.2021 14:26 1 623
Moskvada Azərbaycan və Rusiya prezidentləri İlham Əliyev və Vladimir Putin arasında aparılacaq danışıqların əsas mövzularından biri regionda kommunikasiyaların açılması olacaq.
Bu barədə Caliber.Az-a müsahibəsində Rusiya Dövlət Dumasının MDB məsələləri, Avrasiya inteqrasiyası və həmvətənlərlə əlaqələr komitəsinin sədri Leonid Kalaşnikov bildirib.
Xatırladaq ki, Kremlin mətbuat xidmətinin xəbər verdiyi kimi, Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin görüşündə əsas diqqət Qarabağla bağlı razılaşmalara ayrılacaq.
“Hərbi əməliyyatlar Moskvada ümumi konturlarla ilk növbədə iqtisadi sahədə gələcək tənzimlənmə yollarının göstərildiyi üçtərəfli razılaşmanın imzalanması ilə sona çatdı. Bunun üçün hər şey də edildi. Bundan sonra dəhlizlər boyunca hərəkət, sərhədlərin açılması, iqtisadiyyatların qarşılıqlı nüfuz etməsi müşahidə olunmalıdır ki, insanlar bir-birilərindən qorxmağı və ya ehtiyatla yanaşmağı dayandırsınlar. Bunun üçün bir tərəfdən vaxt keçməlidir, digər tərəfdən isə, dediyim kimi, iqtisadiyyatın qarşılıqlı nüfuz etməsi meydana gəlməlidir”, - deyə Leonid Kalaşnikov bildirib.
L.Kalaşnikovun sözlərinə görə, məişət səviyyəsində nələrsə (mənfi - red.) qala bilər:
“Ancaq, məsələn, uzun illər düşmənçilik və müharibələrdən sonra Fransa və Almaniyanın etdiyinə gəlməliyik. Ya da hazırda “Şimal axını-2”nin tikintisini başa çatdıran Rusiya və Almaniyanı nümunə götürməliyik. Axı Almaniya – bizimlə sizin 30 milyona yaxın həmvətənini məhv edən ölkədir. Ancaq bu gün amerikalıların maneələrinə baxmayaraq, biz infrastruktur sahəsində əməkdaşlıq qururuq”.
“Burada da (Cənubi Qafqaz – red.) eyni vəziyyətdir. İlk növbədə indi sərhədlərin təhlükəsizliyi və delimitasiya məsələləri ilə sıx əlaqəli olan iqtisadi məsələlər müzakirə ediləcək. Mən artıq demişdim ki, bu, çox mürəkkəb bir prosesdir, nümunə olaraq SSRİ ilə Çin arasındakı delimitasiyanı göstərmişdim. Bu yaxınlarda Qırğızıstan və Tacikistan arasında insident yaşandı və yeri gəlmişkən, bu ölkələr KTMT-nin üzvüdür. Bunlar çox həssas məsələlərdir, onlar sakitcə həll olunmalıdır və mənə elə gəlir ki, bu da Rusiya və Azərbaycan liderləri arasında söhbətin predmeti olacaq”, - deyə Leonid Kalaşnikov vurğulayıb.
Ekspert hesab edir ki, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinə müəyyən zəmanətlər verə biləcək arbitraj hakimi kimi etibar həm Azərbaycanda, həm də Ermənistanda saxlanılır:
“Üç ölkənin - Rusiya, Azərbaycan və Ermənistanın liderləri məsələləri həll edə bilərlər. Bundan sonra da bu yolda irəliləmək lazımdır. Məsələlərə yalnız kölgə salan ABŞ və Fransa kimi üçüncü tərəflərin iştirakını genişləndirməyə çalışmağa dəyməz”.
- Yeri gəlmişkən, Fransa və ABŞ barədə. Qərb Cənubi Qafqaz bölgəsində nəzərəçarpacaq dərəcədə aktivləşib. Bu fonda Azərbaycandan da sülhə, kommunikasiyaların açılmasına çağırışlar edilir, Ermənistanda radikal müxalifət isə onların versiyasına görə hazırkı siyasi gündəmə çevrilməli olan “Vilson Ermənistanı” ideyasını xatırlayır.
- Radikal, millətçi qruplaşmalar hər zaman olacaq. Bu səbəbdən onları ruhən qəbul etmirəm və buna görə Qaregin Njdenin (Rusiyanın Armavir şəhərində - red.) xatirə lövhəsinə qarşı çıxdım. Bu cür millətçi qruplar öz əzəmətləri - Vilsonun Ermənistana dair planında təklif etdiyi kimi dənizdən dənizə qədər olan ölkə uğrunda mübarizə aparırlar. Keçmişdə belə obyektiv səbəblərdən baş verməyən şeylərə çağırış edirlər. Ancaq Ermənistandakı seçkilərin nəticələrinə əsasən hələlik bu cür insanlar azlıq təşkil edir. Bəzən isə azlıq küçələri idarə edə bilər, buna ciddi yanaşmaq gərəkdir.скачать dle 11.3

Леонид Калашников: Лидеры Азербайджана и России обсудят коммуникации и делимитацию - ИНТЕРВЬЮ
Напомним, что, как сообщила пресс-служба Кремля, на встрече президентов России и Азербайджана основное внимание будет уделено договоренностям по Карабаху.
"Военные действия закончились подписанием трехстороннего соглашения в Москве, где в общих чертах были намечены пути дальнейшего урегулирования, прежде всего в экономической сфере. Ради этого все и делалось. Дальнейшие движения должны наблюдаться по коридорам, открытию границ, взаимопроникновению экономик, чтобы люди перестали бояться или относиться настороженно друг к другу. Для этого, с одной стороны, должно пройти время, а с другой – возникнуть, как я уже сказал, взаимопроникновение экономик", - отметил Леонид Калашников.
По словам нашего собеседника, на бытовом уровне что-то (негативное - ред.) может остаться: "Но нужно прийти к тому, к чему пришли, например, Франция и Германия после стольких лет вражды и войн. Или взять Россию и Германию, которые сейчас заканчивают строительство "Северного потока-2". А ведь Германия - страна, которая уничтожила почти 30 млн наших с вами соотечественников. Но сегодня, несмотря на препятствия со стороны американцев, мы выстраиваем инфраструктурное сотрудничество".
"И здесь (на Южном Кавказе - ред.) то же самое. Будут обсуждаться в первую очередь вопросы экономики, которые сейчас тесно связаны с безопасностью границ, делимитации. Я уже как-то говорил, что это очень сложный процесс, приводил в пример делимитацию между СССР и Китаем. Был недавно инцидент между Кыргызстаном и Таджикистаном, а эти страны, между прочим, члены ОДКБ. Это очень чувствительные вопросы, их надо решать спокойно, и это, как мне кажется, тоже будет предметом разговора лидеров России и Азербайджана", - подчеркнул Леонид Калашников.
Как считает эксперт, доверие к президенту России Владимиру Путину как третейскому судье, который может дать определенные гарантии, сохранено и в Азербайджане, и в Армении: "Лидеры трех стран - России, Азербайджана и Армении могут решить вопросы. По этому пути и надо двигаться дальше. Не стоит стараться расширить участие третьих сторон, вроде США и Франции, которые только наводят тень на плетень".
- Кстати, о Франции и США. Запад заметно активизировался в регионе Южного Кавказа. И на этом фоне из Азербайджана раздаются призывы к миру, открытию коммуникаций, а вот в Армении радикальная оппозиция неожиданно вновь вспоминает идею "Вильсоновской Армении", которая, по их версии, должна стать политической повесткой дня.
- Всегда будут радикальные, националистические группировки. Вот почему я не приемлю их на дух, поэтому и выступал против памятной доски Гарегину Нжде (в российском Армавире - ред). Такие националистические группировки борются за собственное величие, за страну от моря до моря, как предполагал план Вильсона для Армении. Они призывают к тому, что не состоялось даже в прошлые времена по объективным причинам. Но пока, судя по выборам, таких людей в Армении - меньшинство. Хотя иногда меньшинство может управлять улицами, к этому надо относиться серьезно.