Dövlət proqramının icrasının qiymətləndirilməsi - Üçüncü tərəflərdən məlumatlar alınacaq
Dövlət proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin icra vəziyyətinin monitorinqi məqsədilə məlumatların yığılmasında və emalında üçüncü tərəflərdən məlumatlar əldə ediləcək.
Bu barədə “Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydası”nda bildirilir.
Dövlət proqramının icra vəziyyətinin monitorinqi üzrə metodologiyada əlaqələndirici orqanın (qurumun) təqdim etdiyi hesabatların və təsdiqedici sənədlərin təhlili də yer alır.
Həmçinin tədbirin icra vəziyyətinin müəyyən olunması məqsədilə sənədlərin təhlili, aidiyyəti dövlət orqanları (qurumları) ilə və mütəxəssislərlə müzakirələrin təşkili nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, martın 6-da Prezident İlham Əliyev “Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydası”nın təsdiq edilməsi haqqında fərman imzalayıb.скачать dle 11.3

При оценке выполнения госпрограммы данные будут получаться от третьих лиц
В целях контроля за реализацией мер в рамках госпрограммы при сборе и обработке данных информация будет получаться от третьих лиц.
Об этом говорится в "Правилах подготовки, реализации, мониторинга и оценки государственных программ".
Методы мониторинга также включают анализ отчетов и подтверждающих документов, представленных координирующим органом (учреждением).
Для определения состояния исполнения мероприятия предусматривается анализ документов, организация обсуждений с соответствующими государственными учреждениями и специалистами.
Отметим, что 6 марта Президент Ильхам Алиев подписал указ об утверждении "Правил подготовки, реализации, мониторинга и оценки государственных программ".скачать dle 11.3