İlham Əliyev və Mark Şnayer Azərbaycanla ABŞ əlaqələrini müzakirə etdi - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 3-də ABŞ Etnik Anlaşma Fondunun prezidenti və təsisçisi Mark Şnayeri videoformatda qəbul edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Mark Şnayer ölkəmizdə digər dini və etnik icmaların nümayəndələri ilə yanaşı, yəhudi icmasına yaradılan şəraitə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirib. Müsəlman ölkələri arasında ən böyük yəhudi icmasının Azərbaycanda yaşadığını vurğulayan Mark Şnayer Prezident İlham Əliyevin digər icmalarla yanaşı, yəhudilərə göstərdiyi diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirib.
Dövlətimizin başçısı yəhudilərin ölkəmizin dəyərli vətəndaşları olduqlarını qeyd edib, digər dini və etnik icmaların nümayəndələri kimi onların da Azərbaycanda əsrlər boyu mehribanlıq, qardaşlıq və dostluq şəraitində yaşadıqlarını bildirib.
Söhbət zamanı mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində Azərbaycanla ABŞ əlaqələrinin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Ильхам Алиев принял президента Фонда этнического взаимопонимания США - ФОТО
3 февраля Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял в формате видеоконференции главу и учредителя Фонда этнического взаимопонимания США Марка Шнайера, сообщает АЗЕРТАДЖ.
М.Шнайер выразил главе государства благодарность за условия, созданные для еврейской общины наравне с представителями других религиозных и этнических общин в нашей стране. Подчеркнув, что в Азербайджане проживает самая крупная еврейская община среди мусульманских стран, М.Шнайер высоко оценил внимание и заботу, проявляемые Президентом Ильхамом Алиевым.
Глава государства отметил, что граждане еврейского происхождения очень дороги нам. Они, как и представители других религиозных и этнических общин, на протяжении веков живут в Азербайджане в условиях дружбы и братства.
Во время беседы состоялся обмен мнениями по перспективам азербайджано-американских отношений в сфере межкультурного диалога.