Böyük övlad qəbiristanlıqda yatır, kiçik isə soyuq döşəmədə uzanır: Ağdaşda dəhşətli hadisə - FOTO/VİDEO
04.11.2019 17:23 4 990
Mənə qadın müraciət edərək bildirib ki, rayonun Məşyad kəndində 15 yaşlı Polad və bir yaşlı Adəm dözülməz şəraitdə yaşayır. Kəndə gedib dəhşətə gəldim, uşaqların anası evdə yox idi, ancaq atasını tapa bildim. O isə uşaqlara laqeyd davranırdı.
Bununla bağlı Media.Az-a Azərbaycan Uşaqlar Birliyinin sədri, hüquqşünas Kəmalə Ağazadə məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, kişi Poladın ögey, balaca Adəmin isə bioloji atasıdır.
“Onları görəndən bəri özümə gələ bilmirəm. Orada vəziyyət eynilə Somalidə olduğu kimi idi. Evdə qaz yoxdur, qaldıqları yer antisanitar şəraitdədir, həyətdə tonqal qalayıb makaron bişirirlər. Qoxu, kir, hər yerdə milçəklər uçur...”, - K.Ağazadə deyib.
O bildirib ki, Polad xəstədir, başında infeksiyadan yaralar var:
“Bunun nə infeksiya olduğu bilmirəm. Bəlkə, herpes ya da göbələk xəstəliyidir”.
Hüquq müdafiəçisi qeyd edib ki, bu ailə əvvəllər Bərdə rayonunda yaşayıb, sonra bura köçüblər:
“Ögey atası Poladı gündəlik yeddi manata heyvan otarmağa məcbur edib. Buna görə də Polad üçüncü sinifdən sonra məktəbə getməyib. O, təhsilini davam etdirmək istəsə də, atasının təhdidlərinə görə bunu edə bilmir. Atasının ona mütəmadi olaraq təzyiq etməsindən bezib, bu səbəbdən tez-tez evdən qaçaraq qəbiristanlıqda gizlənir. Uşaq belə yaşamalıdırmı?”
Qonşuların sözlərinə görə, Poladın bioloji atası yaxşı insan olub, Gəncəyə köçərkən oğlunu da aparmaq istəsə də, anası buna qarşı çıxıb. İndi atası barədə dəqiq məlumat olmasa da, ağır xəstə olduğu məlumdur.
“Azərbaycanda doqquzuncu sinfə kimi təhsil icbaridir. Amma heç kim maraqlanmır ki, Polad niyə məktəbə getmir. Anası Poladı müalicə etdirməyə çalışsa da, regional xəstəxanalar bundan imtina ediblər. Onlar rayon icra hakimiyyəti rəhbərliyi ilə görüşmək istəsələr də, onları heç qapıya yaxın buraxmayıblar”, - K.Ağazadə əlavə edib.
K.Ağazadə bildirib ki, həmin ailənin yaşadığı daxmaya girərkən uşağın yerdə süründüyünü görüb:
“Qazın olmamasına görə ev çox soyuq idi. Uşaq titrəyirdi, soyuqdan göyərmişdi. Ac olduğu, zəif qidalandığı üçün milçəklər onun üzərində gəzəndə belə reaksiya verə bilmirdi. Bu cür valideynləri valideyn hüququndan məhrum etmək lazımdır.Uşaqlara yalnız qonşular yemək verir. Anaları isə onlara baxmır. Bu uşaqlara tibbi yardım göstərilməlidir”.

Старший ребенок прячется на кладбище, младший - лежит на холодном полу. Жуткая история из Агдаша - ФОТО/ВИДЕО
04.11.2019 17:23 4 744
Ко мне обратилась женщина, рассказав, что в селе Мяшяд Агдашского района двое несовершеннолетних - 15-летний Полад и годовалый Адем - живут в невыносимых условиях. Поехав в село, я ужаснулась. Матери не было дома, она ушла в неизвестном направлении. Отца удалось застать, но он, похоже, полностью равнодушен к своим детям. Мужчина перебивается мелкими подработками.
Об этом сообщила Media.Az председатель общественного объединения "Союз детей Азербайджана", правозащитник Кямаля Агазаде.
По ее словам, мужчина приходится Поладу отчимом, являясь биологическим отцом младшего из детей:
"Я со вчерашнего дня просто не могу прийти в себя. Как будто оказалась где-то в Сомали. В доме царит антисанитария, газа нет, во дворе был разожжен костер, на котором готовились макароны. Везде запах, грязь, мухи летают…", - сказала К.Агазаде.
По ее словам, старший из детей - Полад - болеет, его голова покрыта болячками.
"Не знаю, что эта за инфекция. Может быть, герпес или грибки", - считает К. Агазаде.
Правозащитник рассказала, что семья до этого проживала в Бардинском районе, где отчим заставлял Полада работать на пастбище за семь манатов в день:
"Мальчик с третьего класса не ходит в школу. Он хочет продолжить обучение, но не может этого сделать. Полад устал от постоянных угроз и давления со стороны отчима. Поэтому подросток периодически убегает на расположенное недалек от от дома кладбище и прячется там. Разве так должен жить ребенок?!".
По словам соседей, родной отец Полада был хорошим человеком. Он переехал в Гянджу, хотел забрать сына, но мать воспротивилась. Сейчас о нем нет вестей, но известно, что мужчина тяжело болел.
"В Азербайджане с 1 по 9 классы образование обязательное. Но никто не поинтересовался, почему подросток не ходит в школу. Соседи рассказали, что мать пытались отвезти Полада к врачу, но в районной больнице лечить подростка бесплатно отказались. Вдобавок, мать пыталась попасть на прием в Исполнительную власть района, но ее даже близко к дверям не подпустили", - сказала К.Агазаде.
Правозащитник рассказала, что войдя в дом, увидела на полу годовалого малыша, по которому ползали мухи. Из-за отсутствия газа в комнате царил жуткий холод. "Ребенок буквально дрожал, он весь посинел. Похоже, он очень плохо питается. Младенец настолько ослаб, что когда по нем ходят мухи, он даже не реагирует", - рассказала К.Агазаде.
По ее словам, человек может быть бедным, но жить в таких антисанитарных условиях нельзя:
"Даже в зонах военных конфликтов нет таких условий. Этих родителей нужно лишать родительских прав. Периодически семье помогают соседи. Судя по их рассказам, мать детей не совсем адекватная. Она не готовит и не стирает. Детям нужна квалифицированная медицинская помощь", - заключила К.Агазаде.