Deputat: Dövlət büdcəsində maaş, pensiya artımları üçün daha çox vəsait ayrılacaq
Azərbaycanda büdcənin tərtibatı prosesində gəlir və xərclər ölkənin iqtisadi artım templərindən kəskin şəkildə fərqlənir. Ona görə ki, büdcənin xeyli hissəsi - bir qayda olaraq yarıya qədəri Dövlət Neft Fondundan ayırmalar hesabına formalaşır.
Bunu oxu.az-a açıqlamasında Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Əli Məsimli deyib.
“Bu şəkildə formalaşan büdcəni kənardan proqnozlaşdırmaq, 2020-ci ilin büdcənin gəlir və xərcləri, eləcə də, əsas maddələr üzrə xərcləmələrin səviyyəsinin necə olacağını proqnozlaşdırmaq mümkünsüzdür”, - deyə Ə.Məsimli əlavə edib.
Deputat xatırladıb ki, 2019-cu ildən həyata keçirilməyə başlanılan sosial paket 4,2 milyon əhalini əhatə edir.
Ə.Məsimli sosial layihələrin 2020-ci ildə də davam edəcəyini bildirib.
“Onun maliyyə tutumunun xeyli hissəsi dövlət büdcəsinin üzərindədir. 2020-ci ildə 2019-cu ildən həyata keçirilməyə başlanılan sosial paketin reallaşdırılmasına, artan əməkhaqqı, pensiya, müavinət və digər ödənişlərin maliyyələşdirilməsinə cari ildəkindən daha çox büdcə vəsaiti ayrılacaq”.
Komitə üzvünün fikrincə, bu məntiqlə 2020-ci ildə büdcədən sosial proseslərin tənzimlənməsinə yönəldilən hissə artacaq.
Xatırladaq ki, Maliyyə Nazirliyinin Kollegiyası 2020-ci il dövlət büdcəsinin və icmal büdcənin layihələrinin Nazirlər Kabinetinə təqdim olunmasına dair qərar qəbul edib.
Maliyyə naziri, Kollegiyanın sədri Samir Şərifov bildirib ki, 2020-ci ilin icmal və dövlət büdcələrinin layihələri Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi iqtisadi və sosial inkişaf prioritetləri, büdcə sistemi haqqında qanunvericiliyin tələbləri, qlobal iqtisadiyyatda gedən proseslər, onların ölkə iqtisadiyyatına mümkün təsirləri, o cümlədən, İqtisadiyyat Nazirliyinin ortamüddətli dövrdə iqtisadi və sosial inkişafa dair proqnozları, habelə dövlət maliyyə sisteminin orta və uzunmüddətli dövrdə qarşısında duran çağırışlar nəzərə alınmaqla hazırlanıb.скачать dle 11.3

Депутат: На зарплаты и пенсии будет выделено больше средств
В Азербайджане доходы и расходы в процессе бюджетирования резко отличаются от темпов экономического роста в стране, поскольку значительная часть госбюджета (как правило, до половины) формируется за счет отчислений из Государственного нефтяного фонда.
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az заявил член Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли МеджлисаАзербайджана Али Масимли.
"Прогнозировать формируемый таким образом бюджет, доходы и расходы на 2020 год, а также уровень расходов по основным статьям, невозможно", - сказал депутат.
А.Масимли напомнил, что социальный пакет, реализуемый с 2019 года, охватывает 4,2-миллионное население.
Парламентарий заявил, что реализация социальных проектов продолжится и в 2020 году.
"Значительная часть финсансирования данных проектов формируется за счет средств госбюджета. Будет выделено больше средств на реализацию социального пакета в 2020 году, реализация которого началась в 2019 году. Это финансирование повышенных зарплат, пенсий, пособий, других выплат", - отметил член комитета.
По мнению А.Масимли, исходя из этого посыла, в 2020 году часть расходов бюджета, выделяемая на "регулирование социальных процессов", будет увеличена.
Напомним, что Коллегия Минфина приняла решение представить Кабинету министров проекты государственного и сводного бюджетов на 2020 год.скачать dle 11.3