Azərbaycan-Gürcüstan-Avropa yaşıl enerji dəhlizi (“Black Sea Energy”) Avropanı təhlükəsiz, əlçatan və ekoloji cəhətdən təmiz enerji ilə təmin edəcək enerji körpüsüdür və Moldova da bu layihəyə qoşula bilər.
Report xəbər verir ki, bunu Rumıniyanın energetika naziri Sebastyan-İoan Burduja Bakıda keçirilən COP29 enerji təşəbbüsləri üzrə nazirlər görüşündə bildirib.
O qeyd edib ki, “yaşıl enerji” infrastrukturuna qlobal investisiyalar trilyonlarla ABŞ dolları məbləğində qiymətləndirilir.
"Biz həmişəkindən daha çox səfərbər olmalıyıq, ancaq vaxtımız azdır. Biz həm də hərəkətə keçmək, bu gözəl vədləri insanlar üçün layihələrə və yeni meqavatlara çevirmək üçün hazır olmalıyıq", - nazir deyib.
O, bu prosesin mürəkkəbliyini etiraf edib, buna baxmayaraq qeyd edib ki, Rumıniya Azərbaycan, Gürcüstan, Macarıstan, Bolqarıstan və hətta Moldova ilə birlikdə bu çağırışa cavab verməyə hazırdır.
"Biz Mərkəzi Asiyanı Avropa ilə birləşdirən və enerji körpüsü kimi xidmət edəcək bu “yaşıl dəhliz”i yaradacağıq. Ümid edirik ki, bu, digər qitə və ölkələrin bir-biri ilə daha çox əlaqəli olması üçün örnək olacaq. Çünki o, həqiqətən daha təhlükəsiz, daha əlçatan və "daha yaşıl enerji” tədarükünü təmin edəcək", - S.Burduja əlavə edib.

Министр энергетики Румынии: Молдова может стать участником проекта Black Sea Energy » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Коридор зеленой энергии Азербайджан-Грузия-Европа (Black Sea Energy) является энергетическим мостом, который обеспечит Европу безопасной, доступной и экологичной энергией, к этому проекту может присоединиться и Молдова.
Как сообщает report, об этом заявил министр энергетики Румынии Себастьян-Иоан Бурдужа на министерской встрече по энергетическим инициативам СOP29 в Баку.
Он отметил, что глобальные инвестиции в инфраструктуру зеленой энергии оцениваются в триллионы долларов США.
"И нам нужно мобилизоваться больше, чем когда-либо, но у нас недостаточно времени. Нам также нужна готовность действовать и превращать эти прекрасные обещания в проекты, провода и новые мегаватты в наших системах для наших людей", - сказал министр.
Он признал сложность этого процесса, но заявил о готовности Румынии "ответить на этот призыв вместе с Азербайджаном, Грузией, Венгрией, а теперь и с Болгарией, а возможно, и Молдовой".
"Мы сформируем этот зеленый коридор, соединяющий Центральную Азию с Европой, который будет служить энергетическим мостом. Мы надеемся, что этот пример послужит другим континентам и другим странам, чтобы они становились все более и более связанными, потому что он действительно будет поставлять энергию, которая станет более безопасной, более доступной и более зеленой",- сказал Бурдужа.скачать dle 11.3