Azərbaycandakı Türkiyə hərbçilərinin fəaliyyət müddəti daha bir il uzadılır
Azərbaycanın Ağdam rayonunda yerləşən Türkiyə-Rusiya Birgə Monitorinq Mərkəzində xidmət edən türkiyəli hərbçilərin fəaliyyət müddəti daha bir il uzadılır.
Bu barədə “Report”a Ankaradakı diplomatik mənbələr bildirib.
Qeyd olunub ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bu həftə ərzində məsələ ilə bağlı qanun layihəsini parlamentə göndərəcək.
Layihə daha sonra Türkiyə Böyük Millət Məclisində müzakirəyə çıxarılacaq.
Qanunverici orqan türkiyəli hərbçilərin Azərbaycanda qalma müddətinin daha bir il uzadılmasına razılıq versə, qərar rəsmi mətbuatda dərc olunandan sonra qüvvəyə minəcək.
Xatırladaq ki, 2020-ci il noyabrın 17-də Türkiyə Böyük Millət Məclisi ölkənin Silahlı Qüvvələrinə qoşunlarını bir il müddətinə Azərbaycana göndərmək səlahiyyəti verib.
2021 və 2022-ci illərin noyabrında Türkiyənin Azərbaycandakı hərbçilərinin fəaliyyət müddəti bir il uzadılıb.скачать dle 11.3

Срок пребывания турецких военнослужащих в Азербайджане продлят еще на один год » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Срок пребывания турецких военнослужащих в Азербайджане продлят еще на один год
Срок пребывания турецких военнослужащих, проходящих службу в Совместном турецко-российском мониторинговом центре в Агдамском районе Азербайджана, планируют продлить еще на один год.
Об этом Report сообщили дипломатические источники в Анкаре.
Отмечено, что законопроект за подписью президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана будет направлен в парламент в течение этой недели. Затем состоится обсуждение законопроекта в Великом национальном собрании Турции.
Если законодательный орган согласится продлить пребывание турецких военнослужащих в Азербайджане еще на один год, решение вступит в силу после публикации в официальной прессе.
Напомним, что 17 ноября 2020 года Великое национальное собрание Турции уполномочило Вооруженные силы страны направить военных в Азербайджан сроком на один год.
В ноябре 2021 и 2022 годов срок пребывания турецких военнослужащих в Азербайджане продлевался еще на один год.скачать dle 11.3