Bakıda səfirliyi yandıracağı ilə hədələyən şəxslə bağlı YENİ QƏRAR
Ali Məhkəmədə Bakıda İsrail səfirliyini yandırmaqla bağlı polisə bilə-bilə yalan məlumat verməkdə təqsirləndirilən Ulfan Əliyevin barəsindəki qərardan verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, hakim Rəşad Abdulovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
İttihama görə, 1990-cı il təvəllüdlü Ulfan Əliyev 2025-ci ilin yanvarında Daxili İşlər Nazirliyinin "102" xidmətinə zəng edərək İsrail səfirliyini yandıracağını, polis idarəsinə bomba qoyacağını söyləyib.
Ulfan Əliyevə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 216-cı (Terrorçuluq barədə bilə-bilə yalan məlumat vermə) maddəsi ilə yekun ittiham elan olunub.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Ulfan Əliyevə beş il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilib.скачать dle 11.3

Принято новое решение в отношении обвиняемого в ложном сообщении о поджоге посольства
В Верховном суде рассмотрена кассационная жалоба на решение в отношении Ульфана Алиева, обвиняемого в заведомо ложном сообщении в полицию о намерении поджечь посольство Израиля в Баку.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на pravda.az, решение было объявлено на заседания под председательством судьи Рашада Абдулова.
Суд не удовлетворил кассацию.
Согласно обвинительному заключению, У.Алиев (1990 г.р.) в январе 2025 года позвонил в службу 102 Министерства внутренних дел и заявил, что подожжёт здание посольства Израиля и заложит бомбу в полицейском участке.
Ему было предъявлено окончательное обвинение по статье 216 (заведомо ложное сообщение об акте терроризма) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Приговором Бакинского суда по тяжким преступлениям Ульфану Алиеву было назначено наказание в виде лишения свободы сроком на пять лет.скачать dle 11.3