Prezident: "Laçının MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi minnətdarlıqla qarşılanıb" » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Prezident: "Laçının MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi minnətdarlıqla qarşılanıb"
"Laçının MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi həm laçınlılar, həm də bütün Azərbaycan xalqı tərəfindən böyük minnətdarlıqla qarşılanıb".
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri Prezident İlham Əliyev Moskvada keçirilən MDB Dövlət Başçıları Şurasının məhdud tərkibdə iclasında çıxışında söyləyib.
"MDB Humanitar Əməkdaşlıq Şurasının qərarına əsasən, Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur rayonunun Laçın şəhəri 2025-ci ildə MDB-nin mədəniyyət mərkəzi elan edilib. Laçın 30 ilə yaxın müddətdə Ermənistanın işğalı altında olmuş Azərbaycan şəhərlərindən biridir və demək olar ki, tamamilə dağıdılıb. Bu gün Laçın artıq bərpa olunub. Burada yeni həyat başlayıb, keçmiş məcburi köçkünlər qayıdıblar", - deyə dövlətimizin başçısı vurğulayıb.скачать dle 11.3

Президент: Объявление Лачына культурной столицей СНГ воспринято нашим народом с благодарностью » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Президент: Объявление Лачына культурной столицей СНГ воспринято нашим народом с благодарностью
Объявление Лачына культурной столицей СНГ воспринято с большой благодарностью как лачинцами, так и всем азербайджанским народом.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на заседании Совета глав государств СНГ в узком составе.
"Согласно решению Совета по гуманитарному сотрудничеству СНГ город Лачын Восточно-Зангезурского региона Азербайджана объявлен культурной столицей СНГ в 2025 году. Лачын - один из городов Азербайджана, который на протяжении почти 30 лет находился под оккупацией Армении и был почти полностью разрушен. Сегодня город Лачын уже восстановлен. Здесь началась новая жизнь, вернулись бывшие вынужденные переселенцы. Объявление Лачына культурной столицей СНГ воспринято с большой благодарностью как лачынцами, так и всем азербайджанским народом", - сказал глава государства.скачать dle 11.3