"Tərtər işi" ilə bağlı ittiham olunan bəzi şəxslərə HÖKM OXUNDU
Sumqayıt Məhkəmə Kompleksində "Tərtər işi" ilə bağlı ittiham olunan bir qrup şəxsin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başa çatıb.
"Report"un yerli bürosu xəbər verir ki, bu gün Bakı Hərbi Məhkəməsində keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Hökmə əsasən, Fuad Ağayev 13 il , Qurban Cümşüdov 4 il , Fuad Axundov 9 il 6 ay , Ramil Əhmədov9 il 6 ay , Cavid Ağadadaşov 4 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin dekabr ayında Baş Prokurorluqda "Tərtər işi" ilə bağlı cinayət işlərinin icraatının təzələnməsi ilə bağlı qərarlar qəbul edilib. İstintaq zamanı ayrı-ayrı hərbi qulluqçulara işgəncə verilməsi, onların qanunsuz azadlıqdan məhrum edilməsi və vəzifə səlahiyyətlərini aşılmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilmiş onlarla şəxs cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub.
Təqsirləndirilən şəxslərə Cinayət Məcəlləsinin 145.3 (qanunsuz azadlıqdan məhrum etmə), 293.2 (işgəncə, işgəncə hesab olunmayan qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza), 341.2.2 (vəzifə səlahiyyətlərini aşma), 341.2.3 və 128-ci (qəsdən sağlamlığa yüngül zərər vurma) və digər maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.скачать dle 11.3

Завершился судебный процесс над некоторыми обвиняемыми по "Тертерскому делу" » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Завершился судебный процесс над некоторыми обвиняемыми по "Тертерскому делу"
В Сумгайытском судебном комплексе завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении группы лиц, обвиняемых по "Тертерскому делу".
Как сообщает Report, сегодня судья Бакинского военного суда зачитал приговор. Согласно вердикту, Фуад Агаев приговорен к 13 годам, Гурбан Джумшудов к 4 годам, Фуад Ахундов и Рамиль Ахмедов к 9 годам 6 месяцам, Джавид Агададашов к 4 годам лишения свободы.
Отметим, "Тертерское дело" получило широкий резонанс в декабре 2021 года, когда Генпрокуратура Азербайджана приняла решение о возобновлении расследования по фактам пыток и превышения должностных полномочий в отношении военнослужащих. В ходе следствия десятки лиц были привлечены к уголовной ответственности по подозрению в противоправных действиях.
Фигурантам дела были предъявлены обвинения по статьям 145.3 (незаконное лишение свободы), 293.2 (пытки и жестокое обращение), 341.2.2 и 341.2.3 (превышение должностных полномочий), 128 (умышленное причинение легкого вреда здоровью) и другим статьям Уголовного кодекса Азербайджана.скачать dle 11.3