Məmura xəsarət yetirən şəxslər həbs edildilər - TƏFƏRRÜAT
Ali Məhkəmədə narkotik və digər maddələrlə ittiham edilən Rüfət Zaitov və İsmayıl İsmayılovun barəsindəki məhkəmə qərarından verilən kassasiya şikayətinə baxılıb.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim İlqar Qılıcovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə hər iki şəxs 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, polis və prokurorluq orqanlarının əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən istintaq hərəkətləri və əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Cəlilabad rayonu ərazisində külli miqdarda narkotik vasitə və psixotrop maddənin satış məqsədilə qanunsuz əldə edilməsi, saxlanması və daşınmasında, habelə polis əməkdaşına müqavimət göstərməkdə şübhəli bilinən şəxslər tutularaq məsuliyyətə cəlb olunublar.
Belə ki, Bakı şəhəri sakinləri - Rüfət Raufoviç Zaitov, İsmayıl Mədət oğlu İsmayılov və qeyrilərinin mütəşəkkil dəstədə sabit cinayətkar qrup halında birləşib külli miqdarda narkotik vasitə və psixotrop maddənin satış məqsədilə qanunsuz əldə edilməsi, saxlanması və daşınması ilə bağlı razılığa gəlmələri barədə Cəlilabad Rayon Polis Şöbəsinə məlumat daxil olub. Bu məlumat əsasında 2020-ci il martın 21-də gecə saat 2 radələrində təşkil olunmuş əməliyyat tədbirində iştirak edən polis əməkdaşı xidməti vəzifələrini yerinə yetirib onlara özlərini təqdim edib təslim olmalarını tələb edib. Bu zaman cinayət məsuliyyətindən yayınmaq məqsədilə Rüfət Zaitovun polis əməkdaşına xəsarət yetirərək İsmayıl İsmayılovun idarə etdiyi avtomobillə uzaqlaşmağa cəhd edərkən xidməti silah tətbiq edilməsi nəticəsində Rüfət Zaitovun sağ ayağın güllə yarası, İsmayıl İsmayılovun isə döş qəfəsinin güllə yarası xəsarətləri almalarına baxmayaraq, ərazidən avtomobillə qaçıblar.
Polis əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən təxirəsalınmaz əməliyyat-axtarış tədbiri nəticəsində onlar paytaxtın Qaradağ rayonu ərazisində saxlanılıblar.
Fakta görə 234.4.1 (qanunsuz olaraq narkotik vasitələri, psixotrop maddələri əldə etmə, saxlama, daşıma, göndərmə və ya satma qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə), 234.4.3 (qanunsuz olaraq narkotik vasitələri, psixotrop maddələri əldə etmə, saxlama, daşıma, göndərmə və ya satma külli miqdarda törədildikdə) və 315.1-ci (hakimiyyət nümayəndəsinə qarşı müqavimət göstərmə və ya zor tətbiq etmə) maddələri ilə cinayət işi başlanılıb.скачать dle 11.3