Azərbaycanda tənzimlənən qiymətlərdə artımın inflyasiya proqnozuna birbaşa və dolayı artırıcı təsiri 1.5 faiz bəndi gözlənilir ki, bunun da 1.0 faiz bəndi 2024-cü ildə reallaşa bilər.
Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) məlumat yayıb.
"Uçot dərəcəsinin dəyişməz saxlanılması və yaxud artırılması ilə bağlı növbəti qərarlar faktiki inflyasiya və proqnozu, xarici və daxili risk amillərinin dinamikasından asılı olacaq. Ümumilikdə mövcud monetar şərtlər inflyasiyanın hədəf diapazonu daxilində saxlanılmasına və inflyasiya gözləntilərinin sabitləşdirilməsinə yönəlib. Yenilənmiş proqnozlara görə, mövcud şərtlərin dəyişməz qalacağı təqdirdə baza ssenari üzrə inflyasiyanın 2024-cü ildə 5.4%, 2025-ci ildə isə 5.5% olacağı gözlənilir. İnflyasiya proqnozunun artırılma istiqamətində dəyişdirilməsi əsasən manatın nominal effektiv məzənnəsinin daha aşağı templə möhkəmlənməsi gözləntisi və eləcə də qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənən məhsul və xidmətlərin qiymət və tariflərində edilən dəyişikliklərlə bağlıdır", - deyə AMB bəyan edib.

ЦБА разъяснил возможное влияние решения Тарифного совета на инфляцию » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
ЦБА разъяснил возможное влияние решения Тарифного совета на инфляцию
Прямое и косвенное влияние роста регулируемых цен на прогноз инфляции в Азербайджане ожидается в 1.5 процентных пункта, из которых 1 процентный пункт может реализоваться в 2024 году.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Центральный банк Азербайджана (ЦБА).
"Последующие решения о сохранении или повышении учетной ставки будут зависеть от фактической инфляции и ее прогноза, динамики внешних и внутренних факторов риска. В целом существующие монетарные условия направлены на удержание инфляции в пределах целевого диапазона и стабилизацию инфляционных ожиданий. Согласно обновленным прогнозам, при неизменности текущих условий ожидается, что базовая инфляция составит 5.4% в 2024 году и 5.5% в 2025-м. Пересмотр прогноза инфляции в сторону повышения в основном связан с ожиданием более низких темпов укрепления номинального эффективного курса маната, а также с изменениями цен и тарифов на товары и услуги, регулируемые государством", - заявили в ЦБА.