Maradonanın “Qızıl top”u hərraca çıxarılıb » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Qeyd olunur ki, hərrac iyunun 6-da Fransada keçiriləcək. Hərracdan bir neçə gün əvvəl ictimai sərgi keçiriləcək və bu sərgi zamanı potensial alıcılar topa şəxsən baxa biləcəklər.
Xatırladaq ki, əvvəllər Maradonanın 1986-cı ildə futbol üzrə dünya çempionatının 1/4 finalında İngiltərə ilə matçda əli ilə qapıya göndərdiyi top iki dəfə hərracda satıla bilməyib. 2022-ci ilin may ayında “Sotheby's” auksionunda Maradonanın həmin matçda geyindiyi köynəyi 9,3 milyon dollara (təxminən 15,8 milyon manat) satılıb.
Maradona 25 noyabr 2020-ci ildə 60 yaşında vəfat edib. FIFA rəsmi saytındakı səsvermənin nəticələrinə əsasən Maradonanı 20-ci əsrin ən yaxşı futbolçusu kimi tanıyıb. “Qızıl top” mükafatı 1982-ci il Dünya Kubokunda təsis edilib.

"Золотой мяч" Диего Марадоны выставили на аукцион » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
"Золотой мяч" легендарного аргентинского футболиста Диего Марадоны, полученный им в качестве лучшего игрока чемпионата мира 1986 года, будет выставлен на аукцион, сообщил аукционный дом Aguttes.
Сообщается, что торги пройдут 6 июня во Франции. За несколько дней до этого будет устроена публичная выставка, в ходе которой потенциальные покупатели смогут лично осмотреть лот.
Ожидается, что стоимость "Золотого мяча" Марадоны может составить несколько миллионов долларов.
Ранее мяч, который Марадона переправил в ворота рукой в четвертьфинальном матче чемпионата мира по футболу 1986 года против сборной Англии, дважды не смогли продать на аукционе. В мае 2022 года на аукционе Sotheby's за 9,3 млн долларов с молотка ушла футболка Марадоны с того же матча.
Марадона скончался 25 ноября 2020 года в возрасте 60 лет. ФИФА по итогам голосования на своем официальном сайте признала аргентинца лучшим футболистом XX века.