Dünya Bankı Xəzər dənizinin təmizlənməsi üzrə layihəni maliyyələşdirəcək
Dünya Bankı (DB) iyunun 25-də “Xəzər dənizinin təmizlənməsi: çirklənmənin idarə edilməsi və biomüxtəlifliyin qorunması potensialının yaradılması" layihəsinin maliyyələşdirilməsini təsdiq etməyi planlaşdırır.
"Report" Dünya Bankına istinadən xəbər verir k, layihənin benefisiarları Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistandır.
Layihə Qlobal Ekologiya Fondunun (GEF) 12 milyon ABŞ dolları məbləğində qrantı ilə maliyyələşdiriləcək və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) rəhbərliyi altında beş il ərzində həyata keçiriləcək.
Maliyyələşdirmə dörd əsas komponentə bölünür. Buraya milli və regional siyasət, institusional inkişaf (1,6 milyon ABŞ dolları), çirklənmənin idarə edilməsi (4,9 milyon ABŞ dolları), biomüxtəlifliyin idarə edilməsi (4,9 milyon ABŞ dolları), layihənin idarə edilməsi (0,6 milyon ABŞ dolları) daxildir.
Layihə çirklənmənin monitorinqi və nəzarətinin gücləndirilməsini, həmçinin Xəzər dənizinin hədəf bölgələrində qorunan dəniz ərazilərinin idarə edilməsinin yaxşılaşdırılmasını nəzərdə tutur. Dünyanın bu ən böyük qapalı su hövzəsi planetin bütün daxili sularının təxminən 44 %-ni ehtiva edir və Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Rusiya və Türkmənistanla həmsərhəddir.
Dünya Bankı qeyd edib ki, Xəzər ekosistemi unikaldır və burada təxminən 400 endemik növ yaşayır, dünya okeanından uzun müddətli təcrid isə zəngin biomüxtəliflik formalaşdırıb: "Lakin son onilliklərdə dənizdə suyun səviyyəsi əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Proqnozlara görə, 2100-cü ilə qədər bu göstərici iqlim dəyişikliyi və su ehtiyatlarının təsərrüfat məqsədilə istifadəsi səbəbindən 8-30 metr aşağı düşə bilər".
DB layihəsinin əsas istiqamətlərinə iştirakçı ölkələr arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi, dəniz məkanının planlaşdırılması (MSP), təlimlərin keçirilməsi və təcrübə mübadiləsi, anlaşma memorandumlarının imzalanması, regional institutların potensialının gücləndirilməsi və s. daxildir.
Çirklənmənin idarə edilməsi üzrə tədbirlər çərçivəsində yerüstü çirklənmə mənbələrinin inventarının yaradılması, çirklənmənin "qaynar nöqtələr"inin və əlaqədar iqtisadi itkilərin təhlili, çirklənmənin azaldılması üzrə milli və regional proqramların hazırlanması, avadanlıqların alınması və ekoloji treninqlər, çirklənmənin monitorinqi, ekoloji cəhətdən təhlükəsiz texnologiyaların inkişafı, habelə ictimai informasiya kampaniyalarının keçirilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, dəniz mühafizə olunan ərazilər (MPA) şəbəkəsinin yaradılması və genişləndirilməsi, MPA-ların idarəetmə planlarının işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi, qorunan ərazilərin idarə olunması üçün kadrların hazırlanması, davamlı balıqçılığın dəstəklənməsi və balıqçılıq icmaları üçün əlavə dəyərin inkişaf etdirilməsi, biomüxtəlifliyin itirilməsi nəticəsində iqtisadi itkilərin qiymətləndirilməsi, nəsli kəsilməkdə olan növlərin siyahılarının hazırlanması, məlumat kampaniyalarının aparılması və GEF IW platformasında iştirak etməsi gözlənilir.
Bundan əlavə, mühafizə olunan dəniz ərazilərinin (OMT) şəbəkəsinin yaradılması və genişləndirilməsi, OMT idarəetmə planlarının hazırlanması və həyata keçirilməsi, qorunan ərazilərin idarə edilməsi üçün kadr hazırlığı, davamlı balıqçılığa dəstək və balıqçı icmaları üçün əlavə dəyərin inkişafı, biomüxtəlifliyin itirilməsindən yaranan iqtisadi zərərin qiymətləndirilməsi, nəsli kəsilməkdə olan növlərin siyahılarının hazırlanması, məlumatlandırma kampaniyalarının keçirilməsi və GEF IW platformasında iştirak gözlənilir.
Layihə çərçivəsində UNEP Tehran Konvensiyası Katibliyi yanında Layihə Koordinasiya Mərkəzinin (PCU) yaradılması, həmçinin Regional Rəhbər Komitənin və texniki qrupların formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Layihə Dünya Bankının Azərbaycan və Qazaxıstan üçün Tərəfdaşlıq Çərçivə Strategiyalarının (CPF) həyata keçirilməsinə kömək edir. Eyni zamanda o, Türkmənistanın Milli İnkişaf Strategiyasını dəstəkləyəcək. O, həmçinin "mavi iqtisadiyyat”a, çirklənmə məsələlərinə və Xəzərin biomüxtəlifliyinin qorunmasına xüsusi diqqət yetirməklə, DB-nin Mərkəzi Asiya üzrə Regional Strategiyasına uyğundur.
Uzunmüddətli məqsədləri nəzərə alaraq, layihə Xəzər dənizinin ekoloji balansının qorunmasına və təbii resursların səmərəli idarə edilməsi üçün regional əməkdaşlığın inkişafına yönəlib. Onun həyata keçirilməsinin çirklənmənin nəticələrini minimuma endirməyə, regionda ekoloji vəziyyəti yaxşılaşdırmağa və gələcək nəsillər üçün biomüxtəlifliyi qorumağa kömək edəcəyi gözlənilir.скачать dle 11.3

ВБ профинансирует проект по очистке Каспия
Всемирный банк (ВБ) планирует 25 июня утвердить финансирование проекта "Очищение Каспийского моря: создание потенциала управления загрязнением и сохранения биоразнообразия".
Как сообщает Report со ссылкой на ВБ, бенефициарами проекта выступают Азербайджан, Казахстан и Туркменистан.
Проект будет финансироваться грантом Глобального экологического фонда (GEF) в размере 12 млн долларов США и реализовываться в течение пяти лет под руководством Программы ООН по окружающей среде (UNEP).
Финансирование распределено по четырем основным компонентам: национальная и региональная политика и институциональное развитие (1,6 млн долларов), управление загрязнением (4,9 млн долларов), управление биоразнообразием (4,9 млн долларов), управление проектом (0,6 млн долларов)
Проект предполагает усиление мониторинга и контроля загрязнения, а также на улучшение управления охраняемыми морскими территориями в целевых районах Каспийского моря. Этот крупнейший замкнутый водоем мира содержит около 44% всех внутренних вод планеты и граничит с Азербайджаном, Ираном, Казахстаном, Россией и Туркменистаном.
Как отмечает ВБ, Каспийская экосистема уникальна и здесь обитает около 400 эндемичных видов, а длительная изоляция от мирового океана сформировала богатое биоразнообразие. "Однако за последние десятилетия уровень воды в море значительно снизился. По прогнозам, к 2100 году этот показатель может упасть на 8-30 метров из-за климатических изменений и хозяйственного использования водных ресурсов", подчеркивает банк.
Среди основных направлений проекта ВБ выделяет усиление координации между странами-участницами, разработку интегрированных планов управления прибрежными зонами (ICZM), морское пространственное планирование (MSP), проведение тренингов и обмен опытом, подписание меморандумов о взаимопонимании, усиление потенциала региональных институтов.
В рамках мер по управления загрязнением планируется создание инвентаря наземных источников загрязнения, провести анализ "горячих точек" загрязнения и связанных с ним экономических потерь, разработка национальных и региональных программ по снижению загрязнения, мониторинг загрязнения, закупка оборудования и экологические тренинги, развитие экологически безопасных технологий, а также проведение общественных информационных кампаний.
Кроме того ожидается создание и расширение сети охраняемых морских территорий (ОМТ), разработка и реализация планов управления ОМТ, подготовка кадров для управления заповедными территориями, поддержка устойчивого рыболовства и развитие добавочной стоимости для рыболовецких сообществ, оценка экономических потерь от утраты биоразнообразия, разработка перечней исчезающих видов, проведение информационных кампаний и участие в платформе GEF IW.
В рамках проекта предусматривается создание Координационного центра проекта (PCU) при Секретариате Тегеранской конвенции UNEP, а также формирование Регионального руководящего комитета и технических групп.
Проект способствует реализации Рамочных стратегий партнерства Всемирного банка (CPF) для Азербайджана и Казахстана, а также поддержит Национальную стратегию развития Туркменистана. Он также соответствует Региональной стратегии ВБ по Центральной Азии, уделяя особое внимание "голубой" экономике, вопросам загрязнения и сохранению биоразнообразия Каспия.
С учетом долгосрочных целей проект направлен на сохранение экологического баланса Каспийского моря и развитие регионального сотрудничества для эффективного управления природными ресурсами. Ожидается, что его реализация поможет минимизировать последствия загрязнения, улучшить экологическую ситуацию в регионе и сохранить биоразнообразие для будущих поколений.скачать dle 11.3