09.12.2024 20:01 2 673
Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) Suriyadakı vəziyyəti izləyir, lakin hələlik danışıqlarda vasitəçilik təklif etməyə tələsmir.
Bunu XİN-in rəsmi nümayəndəsi Aybek Smadiyarov bildirib.
"Astanada Suriya üzrə danışıqlardan bəhs etmək hələ tezdir, biz vəziyyəti izləyirik", - o bildirib.
Qeyd edək ki, Suriyada 2011-ci ildən silahlı münaqişə davam edir. Astana formatı kimi tanınan proses 2017-ci ildən aparılır. Sonuncu danışıqlar 2024-cü ilin dekabrın 7-də Dohada (Qətər) keçirilib.
Xatırladaq ki, noyabrın 27-də Suriya müxalifət silahlı birləşmələri Hələb və İdlib əyalətlərində hökumət qüvvələrinin mövqelərinə genişmiqyaslı hücuma keçib. Dekabrın 7-də axşam saatlarında Suriya prezidenti Bəşər Əsədin əleyhdarları bir neçə böyük şəhəri - Hələb, Həma, Deyr əz-Zor, Dəra və Homsu ələ keçiriblər. Ayın 8-də səhər saatlarında onlar Dəməşqə daxil olublar, bundan sonra Suriya ordusunun bölmələri şəhəri tərk ediblər. Bəşər Əsədin vəzifəsini və ölkəni tərk etdiyi bildirilir.скачать dle 11.3

Министерство иностранных дел Казахстана отслеживает ситуацию в Сирии, но пока не спешит предлагать посредничество в переговорах.
Как передает Median.Az со ссылкой на казахстанские СМИ, об этом заявил официальный представитель внешнеполитического ведомства Казахстана Айбек Смадияров.
"Говорить о переговорах по Сирии в Астане пока рано, мы отслеживаем ситуацию", - заявил он.
С 2011 года в Сирии продолжается вооруженный конфликт. Переговоры в Астане, известные как астанинский формат, ведутся с 2017 года. В астанинский формат входят Россия, Иран и Турция (страны-гаранты процесса по урегулированию сирийского кризиса - ред.), а также представители правительства и оппозиции Сирии, ООН и страны-наблюдатели - Иордания, Ливан и Ирак. Всего были проведены 22 раунда переговоров. Последний раунд прошел 7 декабря в Дохе (Катар).
Как известно, 7 декабря противники президента Сирии Башара Асада захватили несколько крупных городов - Алеппо, Хаму, Дейр-эз-Зор, Дераа и Хомс, а 8 декабря вошли в Дамаск.