Qırmızı vərəqə aldı, amma oynayacaq: FIFA Baloquna yaşıl işıq yandırdı
Beynəlxalq Futbol Federasiyasının (FIFA) İntizam Komitəsi ABŞ millisinin hücumçusu Folarin Baloqunun diskvalifikasiyasını şərti olaraq dayandırıb və ona dünya çempionatının 1/8 final mərhələsində Belçikaya qarşı keçiriləcək oyunda iştirak etməyə icazə verib.
Bu barədə "The Athletic" portalı məlumat yayıb.
Baloqun Bosniya və Herseqovina millisinə qarşı 1/16 final matçında (2:0) müdafiəçi Tarik Muharemoviçə qarşı kobud oyuna görə qırmızı vərəqə almışdı. Amerikalı futbolçu rəqibinin ayağına arxadan butsunun şipləri ilə zərbə endirmişdi. Qaydalara əsasən, o, 1/8 final oyununu buraxmalı idi.
"FIFA-nın İntizam Məcəlləsinin 27-ci maddəsinə uyğun olaraq, bir oyunluq diskvalifikasiya bir illik sınaq müddəti ilə əvəz edilir. Əgər futbolçu bu müddət ərzində oxşar xarakterli və eyni ağırlıq dərəcəsində daha bir qayda pozuntusuna yol verərsə, diskvalifikasiya qüvvəyə minəcək və yeni pozuntuya görə tətbiq olunacaq əlavə cəzalardan asılı olmayaraq icra ediləcək", - deyə məlumatda bildirilib.
Qeyd olunub ki, 2025-ci ildə Portuqaliya millisinin kapitanı Kriştianu Ronaldu da 2026-cı il dünya çempionatının seçmə mərhələsində rəqibə dirsəklə zərbə endirdiyinə görə qırmızı vərəqə almışdı. Hücumçu seçmə mərhələnin son oyununu buraxsa da, sonradan ona şərti olaraq iki oyunluq cəza verildi. Bunun sayəsində portuqaliyalı futbolçu uzunmüddətli diskvalifikasiyadan yayındı və Şimali Amerikada keçirilən dünya çempionatının ilk oyunlarında iştirak edə bildi.
25 yaşlı Baloqun 2023-cü ilin yayından Fransa çempionatında çıxış edən "Monako" klubunun formasını geyinir. O, 2026-cı il dünya çempionatında keçirdiyi üç oyunda üç qol vuraraq ABŞ millisinin turnirdə ən məhsuldar futbolçusuna çevrilib.
ABŞ və Belçika milliləri arasında 1/8 final oyunu Bakı vaxtı ilə iyulun 7-nə keçən gecə keçiriləcək. Bu cütün qalibi İspaniya - Portuqaliya qarşılaşmasının qalibi ilə üz-üzə gələcək.

Трамп отреагировал на решение ФИФА в связи с американским форвардом Балогуном
Как передает Median.Az со ссылкой на портал The Athletic, Балогун получил красную карточку в игре 1/16 финала с командой Боснии и Герцеговины (2:0) за фол на защитнике Тарике Мухаремовиче. Американец ударил соперника шипами сзади по ноге. Согласно правилам, игрок должен был пропустить встречу 1/8 финала.
"В соответствии со статьей 27 Дисциплинарного кодекса ФИФА, дисквалификация на один матч заменяется на испытательный срок в один год. Если футболист совершит еще одно нарушение аналогичного характера и тяжести в течение него, дисквалификация будет отменена, а санкция приведена в исполнение без ущерба для любых дополнительных санкций, наложенных за новое нарушение", - говорится в материале.
Между тем президент США Дональд Трамп выразил признательность Международной федерации футбола за решение о приостановке дисквалификации Балогуна. "Спасибо ФИФА за то, что она поступила правильно и исправила большую несправедливость", - написал он в соцсети Truth Social.
Балогуну 25 лет, с лета 2023 года он выступает за "Монако" из чемпионата Франции. На ЧМ-2026 на его счету три гола в трех матчах, нападающий является лучшим бомбардиром сборной США на турнире.