Yerin orbital sürəti minimumadək yavaşlayacaq
İyulun 6-da Yerin öz orbiti üzrə hərəkət sürəti il ərzində ən aşağı həddə enəcək. Həmin gün planetimiz Günəşdən ən uzaq nöqtədə yerləşəcək.
TASS agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Moskva Planetarisinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Yerin orbiti elliptik formaya malik olduğundan planetimiz hər il təxminən eyni vaxtlarda Günəşə maksimum dərəcədə yaxınlaşır (yanvarda) və ondan ən uzaq məsafəyə çatır (iyulda).
İyulun 6-da Yer afeli - Günəşdən ən uzaq nöqtəni keçəcək. Həmin vaxt Yer ilə Günəş arasındakı məsafə 152 093 251 kilometr olacaq.
"Yerin orbiti elliptik formada olduğu üçün onun orbital sürəti il ərzində dəyişir. 2026-cı ildə Yer planeti afeli nöqtəsindən iyulun 6-da keçəcək. Həmin gün Yerin orbital sürəti minimum olacaq. Eyni zamanda, Günəşin Yerdən görünən diametri də il ərzində ən kiçik həddə enəcək", - deyə Moskva Planetarisindən bildirilib.
Məlumata görə, iyulun 6-da Yerin orbital sürəti saniyədə 29.27-29.29 kilometr olacaq. Günəşə ən yaxın nöqtə olan perigeli zamanı isə bu göstərici saniyədə 30.27-30.29 kilometrə çatır.
"Bu fərq Keplerin ikinci qanunu ilə izah olunur. Planet Günəşə yaxın olduqda daha sürətlə, ondan uzaqlaşdıqda isə daha yavaş hərəkət edir", - deyə astronomlar bildiriblər.скачать dle 11.3

Орбитальная скорость Земли замедлится до минимума 6 июля
Скорость, с которой Земля движется по своей орбите, замедлится до минимальных в году значений 6 июля, когда наша планета окажется дальше всего от Солнца.
Орбита Земли имеет овальную форму, поэтому каждый год Земля примерно в одно и то же время максимально приближается (в январе) и отдаляется (в июле) от Солнца. 6 июля она пройдет афелий - максимально далекую от светила точку. Расстояние между ними увеличится до 152 093 251 км (1.0167 а.е.).
"Орбитальная скорость Земли меняется в течение года из-за эллиптической формы ее орбиты. В 2026 году Земля пройдет афелий 6 июля. В этот день орбитальная скорость Земли минимальна, и видимый диаметр Солнца также будет минимальным в году", - сообщили в планетарии.
6 июля скорость Земли замедлится до 29.27-29.29 км/с. В перигелии, которым называют ближайшую точку к Солнцу, этот показатель возрастет до 30.27-30.29 км/с.
"Различие обусловлено вторым законом Кеплера: планета движется быстрее, когда находится ближе к Солнцу, и медленнее - когда дальше от него", - пояснили астрономы.скачать dle 11.3