Trampın qələbəsindən sonra afroamerikalılar köləliklə hədələndilər » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Trampın qələbəsindən sonra afroamerikalılar köləliklə hədələndilər
ABŞ-nin 12 ştatında və Kolumbiya dairəsində afroamerikalılar plantasiyalarda köləliyə göndərilmək təhdidləri ilə təhqiredici və irqçi SMS mesajları almağa başlayıblar.
ın "Washington Post"a (WP) istinadla məlumatına görə, artıq Federal Təhqiqat Bürosu və ştat hakimiyyət orqanları araşdırmaya başlayıblar.
Qəzetin məlumatına görə, SMS-lər əsasən qaradərili tələbələrə göndərilib, zərərçəkənlərin dəqiq sayları məlum deyil.
"Siz ən yaxın plantasiyada pambıq yığmaq üçün seçilmisiniz. Əşyalarınızı toplayın və saat 13:00-da hazır olun. Bizim nəzarətçi-kölələrimiz qəhvəyi rəngli furqonla gələcəklər, plantasiyaya çatanda yoxlanılacağınıza hazır olun", - deyə ismarışların birində deyilir.
Qəzetin yazdığına görə, bəzi SMS-lərdə göndərənin seçilmiş Prezident Donald Trampın tərəfdarı olduğu və ya onun administrasiyası ilə əlaqəsi olduğu iddia edilib. Trampın komandası bu mesajlarla hər hansı əlaqəni rədd edib.
"Qərargahın bu mesajlara heç bir aidiyyəti yoxdur", - deyə respublikaçının qərargah nümayəndəsi Kerolayn Livitt bildirib.скачать dle 11.3

После завершения президентских выборов в США чернокожие американцы в 12 штатах и округе Колумбия стали получать SMS-сообщения расистского характера с угрозами угнать их в рабство для работы на плантациях.
Об этом сообщила газета The Washington Post (WP).
Точное число пострадавших от рассылки неизвестно, но в основном такие сообщения приходили чернокожим студентам. В одном из SMS говорилось: "Вас выбрали для сбора хлопка на ближайшей плантации. Соберите вещи и будьте готовы ровно к 13:00. Наши рабы-надзиратели приедут к вам на фургоне коричневого цвета, готовьтесь, что вас обыщут, когда вы окажетесь на плантации".
В некоторых сообщениях утверждалось, что отправители являются сторонниками избранного президента Дональда Трампа или имеют отношение к его администрации. Однако штаб Трампа категорически отверг какую-либо связь с этой рассылкой. "Штаб не имеет абсолютно никакого отношения к этим сообщениям", - заявила представитель Кэролайн Ливитт.
Федеральное бюро расследование (ФБР) подтвердило факт рассылки оскорбительных и расистских SMS по всей стране. Спецслужба взаимодействует с Минюстом и другими федеральными органами власти в расследовании этого инцидента.