İsrail HƏMAS qruplaşmasının lideri Yəhya Sinvarın cəsədindən Qəzza zolağında saxlanılan İsrail girovlarının azad edilməsi ilə bağlı danışıqlarda "mübadilə vasitəsi" kimi istifadə edə bilər.
Telekanal İsraildəki mənbələrə istinadən bildirib ki, girovların qaytarılması HƏMAS üçün hərəkat liderinin cəsədini geri almağın yeganə yolu ola bilər.
Mənbələrin sözlərinə görə, Yəhya Sinvarın meyitindən necə istifadə edilməsi məsələsinin həllində əsirlərin azad edilməsi İsrail hakimiyyəti üçün prioritet ola bilər.
“İndi ölkədə HƏMAS-ı girovları buraxmağa məcbur etmək üçün necə təzyiq göstərməyi düşünürlər. Əgər HƏMAS onun qalıqlarını israillilərlə, diri və ya ölü, dəyişmək istəyirsə, onda yaxşıdır”, – CNN-ə diplomatik mənbədən bildirilib.
Eyni zamanda, o qeyd edib ki, cəsədin hər hansı şəraitdə qaytarılması HƏMAS-ın qalan üzvlərinin birləşməsinə səbəb ola bilər.
İsrail oktyabrın 17-də Yəhya Sinvarın məhv edildiyini elan edib, ertəsi gün HƏMAS öz liderinin ölümünü təsdiqləyib.

СМИ: Тело главы ХАМАС могут обменять на удерживаемых в Газе израильских заложников » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
СМИ: Тело главы ХАМАС могут обменять на удерживаемых в Газе израильских заложников
Израиль может использовать тело главы группировки ХАМАС Яхьи Синвара в качестве «разменной монеты» в переговорах об освобождении израильских заложников, удерживаемых в секторе Газа.
Об этом Median.Az передает со ссылкой на телеканал CNN.
Телеканал со ссылкой на источники в Израиле сообщил, что возвращение заложников может стать единственным способом для ХАМАС вернуть тело лидера движения.
По словам источников, освобождение пленных скорее всего станет приоритетом для израильских властей при решении вопроса о том, как использовать тело Яхьи Синвара.
"Сейчас в стране обдумывают, как оказать давление на ХАМАС, чтобы они отпустили заложников. Если ХАМАС хочет обменять его останки на израильтян, живых или мертвых, тогда хорошо", - сказал дипломатический источник CNN.
В то же время он отметил, что возвращение тела при любых обстоятельствах может привести к сплочению оставшихся членов ХАМАС.
Израиль объявил о ликвидации Яхьи Синвара 17 октября, на следующий день ХАМАС подтвердил гибель своего лидера.скачать dle 11.3