Slovakiya daşqının fəsadlarını aradan qaldırmaq üçün AK-dan 1 milyard avro yardım alacaq » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Slovakiya daşqının fəsadlarını aradan qaldırmaq üçün AK-dan 1 milyard avro yardım alacaq
Bratislava Avropa Komissiyasından (AK) Brüsselin Mərkəzi Avropa ölkələrinə daşqın fəsadlarının aradan qaldırılması üçün ayırdığı 10 milyard avrodan 1 milyard avro alacaq.
Bu barədə Slovakiya Baş naziri Robert Fitsonun bəyanatına istinadən “Teraz” portalı məlumat yayıb.
Slovakiya Baş nazirinin sözlərinə görə, 1 milyard avro onun ölkəsinə, 5 milyard avro Polşaya, 2 milyard avro Çexiyaya, 1,5 milyard avro Rumıniyaya və 500 milyon avro Avstriyaya çatacaq.
Sentyabrın 16-da daşan Dunay çayı Slovakiya paytaxtının mərkəzi hissəsindəki sahil ərazilərini su altında qoyub. Bələdiyyə xidmətləri çaya yaxın ərazilərdə qoruyucu qurğular quraşdırıb və polis şəhər sakinlərinə Dunaya yaxınlaşmamağı tövsiyə edib. Həmçinin Bratislava qalası da ziyarətçilər üçün bağlanıb, çünki onun əsasındakı divarlardan biri suyun təsirindən uçub. İqtidarın ilkin qiymətləndirmələrinə görə, ölkədə daşqından dəyən ziyan artıq 20 milyon avroyu keçib.
“Boris” siklonu son günlərdə Avropaya çatıb və özü ilə böyük miqdarda yağıntı gətirib. Alp dağlarına yağan intensiv yağışlar sonucunda bir neçə çayda, o cümlədən Dunayda suyun səviyyəsi qalxıb. Daşqınların nəticələrini Mərkəzi Avropanın bir sıra ölkələrinin sakinləri hiss ediblər.
Daha əvvəl bildirilmişdi ki, Avropa İttifaqı Mərkəzi Avropanın daşqından zərər çəkmiş ölkələrinin infrastrukturunun bərpası üçün 10 milyard avro ayıracaq.скачать dle 11.3

Словакия получит от ЕК €1 млрд помощи для устранения последствий наводнения » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Словакия получит от ЕК €1 млрд помощи для устранения последствий наводнения
Братислава получит от Еврокомиссии (ЕК) 1 млрд из €10 млрд, выделенных Брюсселем странам Центральной Европы в качестве помощи для ликвидации последствий наводнения.
Об этом сообщил портал Teraz со ссылкой на заявление премьер-министра Словакии Роберта Фицо.
По словам словацкого премьера, €1 млрд достанется его стране, €5 млрд получит Польша, €2 млрд - Чехия, €1,5 млрд - Румыния, а €500 млн - Австрия.
Разлившийся 16 сентября Дунай затопил набережные участки в центральной части словацкой столицы. Муниципальные службы установили защитные сооружения в прилегающих к реке частях города, а полиция рекомендовала жителям города не приближаться к Дунаю. Также был закрыт для посещения Братиславский замок, так как одна из стен у его основания обрушилась под воздействием воды. По предварительным оценкам словацких властей, ущерб от наводнения в стране уже превысил €20 млн.
Циклон "Борис" в последние дни достиг Европы, принеся с собой огромное количество осадков. Из-за интенсивных дождей, выпавших в Альпах, уровень воды в нескольких реках, в том числе в Дунае, поднялся. Последствия наводнений ощутили на себе жители ряда стран Центральной Европы.
Ранее сообщалось, что Евросоюз выделит €10 млрд на восстановление инфраструктуры пострадавших от наводнений стран Центральной Европы.скачать dle 11.3