İranda bütün səsvermə bülletenlərinin sayılmasının nəticələrinə əsasən, prezident seçkisinin birinci turunda islahatçı Məsud Pezeşkian və mühafizəkar Səid Cəlili öndədirlər.
Bu barədə İran Seçki Qərargahının nümayəndəsi Mohsen Eslami "IRIB" telekanalının efirində bildirib.
Onun sözlərinə görə, bütün 58,6 min seçki məntəqəsində 24,5 milyon səs hesablandıqdan sonra Pezeşkian 10,4 milyon, İranın mənəvi liderinin respublikanın Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasındakı nümayəndəsi Cəlili isə 9,5 milyon səs toplayıb.
Namizədlərdən heç biri 50%-dən çox səs toplamadığı üçün Pezeşkian və Cəlili iyulun 5-də keçiriləcək ikinci turda görüşəcəklər.
İranda keçirilən növbədənkənar prezident seçkisində 47,6 min seçki məntəqəsinin nəticələrinə əsasən, islahatçı qanaddan olan keçmiş səhiyyə naziri Məsud Pezeşkiyan liderdir.
Bu barədə İslam Respublikasının Seçki Qərargahının nümayəndəsi Möhsün Eslami məlumat verib.
Onun IRIB telekanalında qeyd etdiyi kimi, 19 milyon səsin (ümumilikdə 61 milyon seçici) hesablanmasından sonra Pezeşkiyan 8,302 milyon, İranın mənəvi lideri Səid Cəlilinin Respublika Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasındakı nümayəndəsi 7,189 milyon səs toplayıb.
Qeyd edək ki, ötən gün keçirilən seçkilərdə 58,6 min seçki məntəqəsi fəaliyyət göstərib və seçkidə iştirak edənlərin sayı hələ ki, məlum deyil.
İranın "Farhikhtegan" qəzetinin qeyd etdiyi kimi, ikinci turun keçirilməsi gözlənilir.
İranda keçirilən növbədənkənar prezident seçkisində 12 milyon səs (ümumilikdə 61 milyon seçici) hesablandıqdan sonra islahatçı qanaddan olan keçmiş səhiyyə naziri Məsud Pezeşkian mühafizəkar Səid Cəlilini qabaqlayıb.
O, IRIB telekanalında bildirib ki, 58 min seçki məntəqəsindən 32 200-də bülletenlər baxıldıqdan sonra Pezeşkian 5 milyon, İranın ruhani liderinin Respublika Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasındakı nümayəndəsi Cəlili isə 4 milyon 875 min səs toplayıb.
Qeyd edək ki, namizəd qalib gəlmək üçün 50%-dən çox səs toplamalıdır. Əks halda, iyulun 5-də birinci turda ən çox səs toplayan iki namizədin mübarizə aparacağı ikinci tur keçiriləcək.

Выборы президента в Иране: победитель определится во втором туре (Обновлено) » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Выборы президента в Иране: победитель определится во втором туре (Обновлено)
Реформист Масуд Пезешкиан и консерватор Саид Джалили лидируют в первом туре выборов президента Ирана по итогам обработки всех бюллетеней.
Как сообщил представитель избирательного штаба исламской республики Мохсен Эслами в эфире телеканала IRIB, после подсчета 24,5 млн голосов на всех 58,6 тыс. участков Пезешкиан набирает 10,4 млн, представитель духовного лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности республики Джалили - 9,5 млн.
Поскольку никто из кандидатов не набрал больше 50% голосов, Пезешкиан и Джалили встретятся во втором туре 5 июля.
Экс-министр здравоохранения Масуд Пезешкиан, принадлежащий к крылу реформистов, лидирует на досрочных выборах президента Ирана по результатам подсчета голосов на большинстве - 47,6 тыс. из 58,6 тыс. - избирательных участков.
Об этом сообщил представитель избирательного штаба исламской республики Мохсен Эслами.
Как он отметил в эфире телеканала IRIB, после подсчета 19 млн голосов (всего 61 млн избирателей) Пезешкиан набирает 8,302 млн, представитель духовного лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности республики Саид Джалили - 7,189 млн.
Явка на выборах пока неизвестна. Для победы в первом туре кандидату необходимо получить более 50% голосов. В противном случае ровно через неделю пройдет второй тур, в котором примут участие два претендента, набравшие наибольшее число голосов в первом туре.
Как отмечает иранская газета Farhikhtegan, ожидается второй тур.
Экс-министр здравоохранения азербайджанского происхождения Масуд Пезешкиан, принадлежащий к крылу реформистов, вырвался вперед и обошел консерватора Саида Джалили после подсчета 12 млн голосов (всего 61 млн избирателей) на досрочных президентских выборах в Иране.
Как он заявил в эфире телеканала IRIB, после обработки бюллетеней в 32 200 из 58 000 избирательных участков Пезешкиан набирает 5 млн голосов, представитель духовного лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности республики Джалили - 4,875 млн.
Для победы кандидату необходимо получить более 50% голосов. В противном случае 5 июля пройдет второй тур, в котором будут участвовать два кандидата, набравшие наибольшее число голосов в первом туре.