"e-TƏBİB elektron sistemi üzərindən 1963-cü il təvəllüdlü Novruz İbrahim oğlu İsmayılova məxsus fərdi məlumatlar yoxlanılarkən onun 2024-cü il noyabrın 4-də Yeni Klinikanın həkim-uroloqu Ceyhun Adil oğlu Cəlilovun müayinəsində olduğu, müayinə nəticəsində ona "Hidrosel va spermatosel" diaqnozu qoyulduğu və noyabrın 6-da N.İsmayılova həkim-uroloq Ceyhun Cəlilov tərəfindən əməliyyatönü müayinələr təyin olunduğu müəyyən olunub".
Bu barədə Yeni Klinikadan məlumat verilib.
Bildirilib ki, N.İsmayılov 2024-cü il noyabrın 11-də həkim-kardioloq Elvira Vidadi qızı Babaşovanın qəbulunda olub:
"O, noyabrın 12-də ürək-damar Mərkəzinin Kardiologiya şöbəsinə qəbul olunub, müvafiq müayinələrdən sonra onun eyni tarixli müvafiq yazılı razılıqları əsasında sol ürək boşluqların angiokardioqrafiyası icra olunub. Bundan sonra pasiyent həkim-ürək-damar cərrahı Nihad Şahsuvar oğlu Süleymanzadənin də qəbulunda olub. Müayinə nəticəsində N.İsmayılova "Ürəyin dəqiqləşdirilməmiş xroniki işemik xəstəliyi" diaqnozu qoyulub, kardioloq tərəfindən müayinə zamanı yüksək kardiak risk olduğu bildirilib, müvafiq yazılı razılıqları əsasında ona tək koronar arteriyanın (aort) koronar şuntlama əməliyyatı icra olunub".
Açıqlamada bildirilib ki, xəstədə əməliyyatdan öncə və sonrakı ilk 6 saatda müvafiq müayinələr aparılıb və bütün zəruri tibbi müdaxilələr edilib:
"Hazırda xəstənin müalicəsi anesteziologiya, reanimasiya və intensiv terapiya şöbəsində davam etdirilir".
Klinikadan verilən açıqlamada, həmçinin qeyd edilib ki, müraciətlə bağlı klinikanın tibbi şurasının iclası keçirilib, Novruz İsmayılovun müalicəsinin təhlili müzakirə olunub:
"Müzakirə nəticəsində bütün müayinə və müalicələrin tibbi protokola uyğun icra olunduğu, tibbi xidmətin taktiki və texniki cəhətdən düzgün yerinə yetirildiyi müəyyən edilib".
Zeynəb İsmayılova atası Novruz İsmayılovun 13 noyabr 2024-cü ildə Yeni Klinikada açıq ürək əməliyyatı olunduğunu və həkim səhlənkarlığı nəticəsində insult keçirdiyini deyir. Onun sözlərinə görə, əməliyyatdan əvvəl lazımi hazırlıqlar və yoxlanışlar düzgün aparılmayıb, nəticədə atası əməliyyat zamanı insult keçirib.
O, atasının mövcud vəziyyəti ilə bağlı problemin ictimailəşməsi və araşdırılması üçün Oxu.Az-a müraciət edib.
Z.İsmayılova bildirib ki, atasının əməliyyatını ürək-damar cərrahları Nicat Süleymanov və Nihat Süleymanzadə icra ediblər. Onun sözlərinə görə, əməliyyat zamanı olanlar nəzərə alınmayıb və atasının insult keçirdiyini bir gün sonra KT (Kompüter Tomoqrafiya) müayinəsində öyrəniblər:
"Lakin gec müdaxilə nəticəsində beynin böyük bir sahəsi insultdan zərər çəkib. Üç aya yaxındır, atam xəstəxananın reanimasiya şöbəsində yatır və vəziyyəti gündən-günə pisləşir. Həkimlər səbəbini tapa bilmirlər".
Z.İsmayılova qeyd edib ki, bununla bağlı Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinə (TƏBİB) və Yeni Klinikaya müraciət etsə də, laqeyd yanaşılıb. O bildirib ki, atası Novruz İsmayılova göstərilən tibbi xidmətin keyfiyyətinin araşdırılması ilə bağlı müraciətinə ötən gün - yanvarın 27-də Yeni Klinikadan cavab verilib. Bildirilib ki, müraciətinə TƏBİB-də aidiyyəti üzrə baxılıb.
"Məsələ ilə əlaqədar araşdırma aparılır və nəticəsi barədə sizə əlavə məlumat veriləcək", - deyə cavabda bildirilib.
Qeyd edək ki, sözügedən şikayətlə bağlı yanvarın 25-də TƏBİB-ə sorğu versək də, bu günə qədər cavab almaq mümkün olmayıb. Eyni zamanda, ürək-damar cərrahı Nicat Süleymanovun özü ilə əlaqə saxlamağa çalışsaq da, həkim zənglərimizə cavab verməyib, yazılı müraciətimizi cavabsız qoyub.

Инсульт после открытой операции на сердце: врачебная ошибка или халатность? (ОБНОВЛЕНО) » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Инсульт после открытой операции на сердце: врачебная ошибка или халатность? (ОБНОВЛЕНО)
При проверке персональных данных Новруза Ибрагим оглу Исмайылова (1963 г.р.) через электронную систему e-TƏBİB было установлено, что 4 ноября 2024 года он был на приеме у врача-уролога Yeni Klinika Джейхуна Адиль оглу Джалилова. По результатам осмотра ему был поставлен диагноз "гидроцеле и сперматоцеле", и 6 ноября врач-уролог Дж.Джалилов назначил ему предоперационные обследования.
Об этом в ответ на запрос Oxu.Az сообщили в Yeni Klinika.
Согласно данным, 11 ноября 2024 года Н.Исмайылов был на приеме у врача-кардиолога Эльвиры Видади гызы Бабашовой.
"12 ноября он был принят в кардиологическое отделение Центра сердечно-сосудистых заболеваний. После соответствующих обследований и получения письменного согласия пациента ему была проведена ангиокардиография левых отделов сердца. Затем Н.Исмайылов также побывал на приеме у сердечно-сосудистого хирурга Нихада Шахсувар оглу Сулейманзаде. По результатам обследования ему был поставлен диагноз "хроническая ишемическая болезнь сердца неуточненная". Кардиолог отметил высокий кардиальный риск во время осмотра.
После получения письменного согласия пациенту была проведена операция коронарного шунтирования одной коронарной артерии (аорты), - говорится в информации.
В медучреждении сообщили, что до и в течение первых шесть часов после операции проводились необходимые обследования и все нужные медицинские вмешательства. В настоящее время лечение пациента продолжается в отделении анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии.
В заявлении Yeni Klinika также отмечается, что было проведено заседание медицинского совета клиники, на котором обсуждался ход лечения Новруза Исмайылова. В результате обсуждения было установлено, что все обследования и лечение проводились в соответствии с медицинским протоколом, а медицинская помощь была оказана тактически и технически правильно.
Новруз Исмайылов перенес открытую операцию на сердце в Yeni Klinika 13 ноября 2024 года. Во время вмешательства из-за халатности врачей у него случился инсульт. Согласно утверждению, это произошло из-за того, что перед операцией необходимые подготовительные процедуры и обследования не были проведены должным образом.
Об этом Oxu.Az заявила Зейнаб Исмайылова, дочь пострадавшего. Она обратилась в редакцию сайта, чтобы предать огласке проблему, связанную с текущим состоянием ее отца, и добиться расследования инцидента.
По ее словам, операцию на сердце проводили врачи, специализирующиеся на сердечно-сосудистой хирургии - Ниджат Сулейманов и Нихад Сулейманзаде. Зейнаб Исмайылова утверждает, что произошедшее во время хирургического вмешательства не было принято во внимание, и только на следующий день при компьютерной томографии выяснилось, что у мужчины случился инсульт.
"Однако из-за позднего вмешательства большая часть мозга пострадала от инсульта. Почти три месяца мой отец лежит в реанимации больницы, и его состояние ухудшается с каждым днем. Врачи ничего не могут с этим сделать", - говорит Зейнаб.
Исмайылова отметила, что несмотря на обращения в Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) и Yeni Klinika, к ситуации отнеслись равнодушно. Вчера, 27 января, из медучреждения пришел ответ на ее запрос о расследовании качества медицинской помощи, оказанной ее отцу Новрузу Исмайылову. В ответе сообщалось, что обращение было рассмотрено в TƏBİB.
"По данному вопросу проводится расследование, о результатах которого вам (имеется в виду Зейнаб Исмайыловой - ред.) будет предоставлена дополнительная информация", - говорится в заявлении.
Отметим, что несмотря на запрос, отправленный Oxu.Az в TƏBİB 25 января по поводу упомянутой жалобы, до сих пор получить ответ не удалось. В то же время корреспондент сайта пытался связаться с хирургом Ниджатом Сулеймановым, но врач не отвечал на наши звонки и оставил без ответа письменное обращение.скачать dle 11.3