Bəzi ölkələrdən heyvan mənşəli məhsulların Azərbaycana gətirilməsinə məhdudiyyət qoyulub » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Bəzi ölkələrdən heyvan mənşəli məhsulların Azərbaycana gətirilməsinə məhdudiyyət qoyulub
Yunanıstan, Polşa, Nigeriya və İngiltərənin bəzi ərazilərindən heyvan mənşəli məhsulların Azərbaycana gətirilməsinə məhdudiyyət qoyulub.
Qeyd olunub ki, Ümumdünya Heyvan Sağlamlığı Təşkilatının rəsmi məlumatlarına əsasən, Yunanıstanın Krit adasında xırdabuynuzlu heyvanlarda çiçək, Polşanın Kuyavsk-Pomorsk inzibati ərazisində Nyukasl, Nigeriyanın Katsina ştatında, İngiltərənin Qərbi Midland və Cənub-Şərqi İngiltərə regionlarında isə yüksək patogen quş qripi xəstəliyi qeydə alınıb.
Azərbaycanın qeyd olunan yoluxucu xəstəliklərdən qorunması məqsədilə xırdabuynuzlu heyvanların və heyvan mənşəli, eləcə də quş və quşçuluq məhsullarının idxalına ÜHST-nin "Quruda yaşayan heyvanların sağlamlıq Məcəlləsi"nə uyğun olaraq müvəqqəti məhdudiyyət tətbiq olunub.
Eyni zamanda, müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün Dövlət Gömrük Komitəsinə müraciət olunub.скачать dle 11.3

Введено ограничение на импорт в Азербайджан продукции животного происхождения из некоторых регионов Греции, Польши, Нигерии и Англии.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на информацию, распространенную Агентством продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА).
Было отмечено, что, по официальным данным Всемирной организации здоровья животных (ВОЗЖ), на греческом острове Крит зафиксирована оспа мелкого рогатого скота, в Куявско-Поморском воеводстве Польши, в Ньюкасле, в штате Кацина Нигерии, а также в английских регионах Западный Мидленд и Юго-Восточная Англия обнаружен высокопатогенный птичий грипп.
В целях защиты Азербайджана от вышеуказанных инфекционных заболеваний в соответствии с Кодексом здоровья наземных животных ВОЗЖ введено временное ограничение на импорт мелкого рогатого скота и продуктов животного происхождения, а также птиц и продукции птицеводства.
Одновременно направлено обращение в Государственный таможенный комитет для принятия соответствующих мер.