Bələdiyyə seçkisi ilə əlaqədar seçkiqabağı təşviqat prosesi başa çatıb.
Bu barədə "Azərbaycan Respublikasında bələdiyyə seçkilərinin hazırlanıb keçirilməsi üzrə əsas hərəkət və tədbirlərin Təqvim Planı"nda öz əksini tapıb.
Seçki Məcəlləsinə əsasən, təşviqatı qeydə alınmış namizədlər, onların səlahiyyətli nümayəndələri və vəkil edilmiş şəxsləri, namizədi qeydə alınmış siyasi partiyalar, siyasi partiyaların blokları, onların səlahiyyətli nümayəndələri və vəkil edilmiş şəxsləri apara bilərlər.
Qanunvericiliyə görə təşviqat prosesi səsvermə gününə 23 gün qalmış başlanır və səsvermənin başlanmasına 24 saat qalmış dayandırılır.
Təqvim planında bu müddət 2025-ci il yanvarın 6-dan başlayıb, yanvarın 28-i saat 08:00-da başa çatıb.
Bu günü qeyri-rəsmi olaraq "sükut günü" də adlandırırlar.
Qeyd edək ki, yanvarın 29-da keçiriləcək seçki ilə əlaqədar seçki məntəqələri səhər saat 8:00-da açılacaq və səsvermə 19:00-a qədər davam edəcək.

В Азербайджане наступил "день тишины" перед муниципальными выборами » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Азербайджане наступил "день тишины" перед муниципальными выборами
В Азербайджане наступил "день тишины" накануне муниципальных выборов, которые пройдут 29 января.
Проведение любой предвыборной агитации в день голосования и за день до него запрещается.
Согласно законодательству, предвыборная агитация начинается за 23 дней до дня голосования и прекращается за 24 часа до его начала. В соответствии с "Календарным планом основных действий и мероприятий по подготовке и проведению муниципальных выборов в Азербайджанской Республике" период агитации начался 6 января и завершился 28 января в 08:00.
Отметим, что избирательные участки в рамках проведения муниципальных выборов 29 января откроются в 8:00, голосование продлится до 19:00.