Növbəti il sosial müdafiə və sosial təminat xərclərinə ayrılacaq vəsait açıqlanıb » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Növbəti il sosial müdafiə və sosial təminat xərclərinə ayrılacaq vəsait açıqlanıb
2025-ci ilin dövlət büdcəsinin layihəsində sosial müdafiə və sosial təminat xərcləri üçün 4 milyard 811 milyon manat vəsait proqnozlaşdırılıb.
"Report" xəbər verir ki, bu Azərbaycan Respublikasının 2025-ci il dövlət büdcə zərfində qeyd edilib.
Bu da 2024-cü illə müqayisədə 420.3 milyon manat və ya 9,6 faiz, 2023-cu ilin icrası ilə müqayisədə isə 530.3 milyon manat və ya 12.4 faiz çoxdur.
Bildirilib ki, sosial müdafiə və sosial təminat xərclərinin dövlət büdcəsi xərclərinin tərkibində xüsusi çəkisi 11.6 faiz (2024-cü ilə müqayisədə 0.6 faiz-bənd çox), ÜDM-də xüsusi çəkisi 3.7 faiz (2024-cü illə müqayisədə 0.1 faiz-bənd çox) təşkil edəcəkdir.
2021-ci illə müqayisədə bu xərclərin dövlət büdcəsi xərclərinin tərkibində xüsusi çəkisi 0.1 faiz-bənd, mütləq ifadədə isə 1 milyard 647.6 milyon manat və ya 1.5 dəfə çoxdur.скачать dle 11.3

Названы расходы на соцзащиту и соцобеспечение в следующем году » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Названы расходы на соцзащиту и соцобеспечение в следующем году
В проекте государственного бюджета Азербайджана на 2025 год расходы на соцзащиту и социальное обеспечение прогнозируются на уровне 4 млрд 811 млн манатов.
Как сообщает Report, это на 420.3 млн манатов или 9.6% больше по сравнению с 2024 годом, и на 530.3 млн манатов или 12.4% больше по сравнению с фактическим уровнем 2023 года.
Согласно документу, удельный вес расходов на социальную защиту и соцобеспечение в структуре расходов госбюджета в 2025 году составит 11.6% (на 0.6 процентных пункта больше по сравнению с 2024 годом), доля ВВП - 3.7% (на 0.1 процентных пункта больше по сравнению с текущим годом).скачать dle 11.3