ISESCO Bakıda keçiriləcək COP29-un işində fəal iştirak edəcək » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
ISESCO Bakıda keçiriləcək COP29-un işində fəal iştirak edəcək
Təhsil, Elm və Mədəniyyət məsələləri üzrə İslam Təşkilatı (ISESCO) noyabrın 11-dən 22-dək Azərbaycan paytaxtında keçiriləcək COP29 Bakı İqlim Konfransının işində fəal iştirak etməyi planlaşdırır.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə qurumun press-relizində deyilir.
Qeyd olunur ki, ISESCO təkcə tədbirin əsas proqramında deyil, həm də “mavi zona”dakı pavilyonu ilə təmsil olunacaq.
ISESCO pavilyonunda iqlim dəyişikliyinin təhsil, elm, mədəniyyət sahələrinə təsirinə həsr olunmuş 50-yə yaxın müxtəlif tədbir keçiriləcək. Bildirilir ki, ISESCO-nun COP29-da iştirak edəcək nümayəndə heyətinə sektor, departament rəhbərləri və ekspertlərin müşayiəti ilə baş katib Səlim Əl-Malik rəhbərlik edəcək.
“ISESCO-nun COP29-da iştirakı təşkilatın strateji prioritetlərinə və yeni baxışına uyğundur, onun ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin azaldılması üzrə qlobal səyləri dəstəkləmək öhdəliyinə sadiqliyini vurğulayır. ISESCO-nun gündəliyinə Azərbaycanın Mədəniyyət Nazirliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə təşkil olunacaq “İrs və mədəni dayanıqlıq iqlim dəyişikliyi qarşısında” mövzusunda nazirlər görüşü, innovasiya və Yerin müşahidəsi vasitəsilə su təhlükəsizliyi, biomüxtəliflik və sülhün təşviqinə dair panel müzakirəsi, medianın gücləndirilməsi üçün “Mediaton” təşəbbüsünün başladılması və s. məsələlər daxildir”, - təşkilatın məlumatında deyilir.
Qeyd edilir ki, əsas müzakirə mövzuları ərzaq və su təhlükəsizliyi, ağıllı kənd təsərrüfatının inkişafı, fəlakətlərin idarə edilməsi, təhsilin təşviqi, insan kapitalının gücləndirilməsi, gənclərin cəlb edilməsi və bu mühüm sahələrdə ISESCO-nun səy və təşəbbüslərinin nümayişi olacaq.
“Azərbaycanda keçiriləcək COP29 iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə əlamətdar hadisə olacağını vəd edir və ISESCO orada qlobal ekoloji problemlərin həllində öz qətiyyətini və fəal mövqeyini nümayiş etdirəcək”, - məlumatda deyilir.скачать dle 11.3

ИСЕСКО намерена принять активное участие в работе COP29 в Баку » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) планирует принять активное участие в работе Бакинской климатической конференции COP29, которая пройдет в столице Азербайджана с 11 по 22 ноября.
Как сообщает Report, об этом говорится в пресс-релизе организации.
Отмечается, ИСЕСКО будет представлена не только в основной программе мероприятия, но посредством своего павильона в "голубой зоне".
В павильоне ИСЕСКО будет организовано около 50 различных мероприятий, посвященных влиянию изменения климата на образование, науку, культуру и смежные области. Делегацию ИСЕСКО на COP29 возглавит генеральный секретарь Салим Аль-Малик в сопровождении руководителей секторов, департаментов и экспертов, говорится в сообщении.
"Участие ИСЕСКО в COP29 соответствует стратегическим приоритетам и новому видению организации, подчеркивая ее приверженность поддержке глобальных усилий по защите окружающей среды и смягчению негативных последствий изменения климата. Повестка ИСЕСКО включает министерскую встречу "Наследие и культурная устойчивость перед лицом изменения климата", которая будет организована в партнерстве с Министерством культуры и Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджана, панельную дискуссию по продвижению водной безопасности, биоразнообразия и мира через инновации и наблюдение Земли, запуск инициативы "Медиатон" для укрепления СМИ и многое другое", - сообщили в организации.
Отмечается, что ключевыми темами обсуждений станут продовольственная и водная безопасность, развитие умного сельского хозяйства, управление стихийными бедствиями, продвижение образования, наращивание потенциала человеческого капитала, вовлечение молодежи и демонстрация усилий и инициатив ИСЕСКО в этих жизненно важных областях.
"COP29 в Азербайджане обещает стать знаковым событием в борьбе с изменением климата, где ИСЕСКО продемонстрирует свою решимость и активную позицию в решении глобальных экологических проблем", - говорится в сообщении.скачать dle 11.3