Minimum əməkhaqqının artımı 950 min insanı əhatə edəcək
Məlumatda bildirilib ki, Azərbaycanda minimum əməkhaqqının məbləği 2019-cu il sentyabrın 1-dən 40 faizədək artırılaraq, 180 manatdan 250 manata çatdırılacaq. Bununla da ölkəmizdə minimum əməkhaqqının məbləğinin yaşayış minimumunu (180 manat) 40 faizədək üstələməsi təmin edilir.
Minimum əməkhaqqının artımı birbaşa olaraq 950 minədək vətəndaşı əhatə edəcək. Həmin insanlardan 600 mini dövlət sektorunda, 350 mini özəl sektorda işləyənlərdir. Bu artımın təmin edilməsi üçün dövlət büdcəsindən illik 780 milyon, 2019-cu il (sentyabr-dekabr ayları) üzrə 245 milyon manat əlavə vəsait ayrılması təmin olunacaq.
Sərəncamla minimum əməkhaqqının məbləğinin 250 manata çatdırılması dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən sahələrdə Vahid Tarif Cədvəli ilə müəyyən edilmiş aylıq tarif (vəzifə) maaşları üzrə orta əməkhaqqının da orta hesabla 40 faiz artmaqla 265 manatdan 367 manata çatmasına imkan verir.
Qeyd edək ki, dövlət başçısının cari il fevralın 8-də imzaladığı Sərəncamla da minimum əməkhaqqı 130 manatdan 180 manata çatdırılmış, bu artım 600 minədək insanı əhatə etmişdi.
Artımdan sonra Azərbaycan Respublikasında minimum əməkhaqqı MDB ölkələri arasında alıcılıq qabiliyyətinə görə (PPP) 2-ci yerdə qərarlaşacaq.скачать dle 11.3

Повышение минимальной зарплаты охватит 950 тысяч человек
Сообщалось, что размер минимальной зарплаты в Азербайджане с 1 сентября 2019 года будет увеличен на 40%, то есть со 180 до 250 манатов. Это значит, что минимальная зарплата будет выше прожиточного минимума (180 манатов) на 40%.
Рост зарплаты затронет непосредственно 950 тысяч человек. Из них 600 тысяч заняты в государственном секторе, а 350 тысяч - в частном секторе. Для обеспечения этого роста из госбюджета будет выделяться в год 780 миллионов манатов, а в 2019 году (с сентября по декабрь) будет выделено 245 миллионов манатов.
Минимальная зарплата в 250 манатов позволит увеличить определенную Единой тарифной сеткой среднюю ставку ежемесячной зарплаты в сферах, финансируемых из госбюджета, на 40%, то есть с 265 до 367 манатов.
Отметим, согласно распоряжению, подписанному главой государства 8 февраля текущего года, минимальная зарплата была увеличена со 130 до 180 манатов, это повышение охватило около 600 тысяч человек. После повышения минимальной зарплаты в стране Азербайджан занял второе место среди стран СНГ по паритету покупательной способности.скачать dle 11.3