17.04.2019 12:27 5 525
O bildirib ki, prezidentin sərəncamına uyğun olaraq, respublika üzrə problemli kreditlərlə bağlı məhkəmə prosesləri dayandırılıb:
“Bu istiqamətdə Maliyyə Bazarına Nəzarət Palatası ilə birgə dəqiq araşdırmalarımız davam edir. Hüquqi cəhətdən bütün normalara riayət edilməsinə nəzarət olunur”.
Ali Məhkəmənin Mülki Kollegiyasının sədri Əsəd Mirzəliyev isə bildirib ki, fərman dərc olunan gündən bank nümayəndələri ilə dəfələrlə görüş keçirilib:
“Cənab prezidentin imzaladığı fərman 10 min dollar və 17 min manata qədər borcu olan vətəndaşa şamil olunacaq. Amma bir vətəndaşın bir yox, bütün banklarda toplanan borclarının ümumi dəyəri nəzərdə tutulur. Bu isə geniş prosesdir.
Araşdırma dəqiq aparılmalıdır və buna görə də proseslər dayandırılıb. Ali Məhkəmə olaraq biz kənarda dayanmamışıq, əksinə, hüquqi cəhətdən istiqamətlərimizi vermişik”.

Прекращены все судебные дела по проблемным кредитам до 10 тыс. долларов
Прекращены все судебные дела по проблемным кредитам на сумму, не превышающую 10 тысяч долларов и 17 тысяч манатов.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом заявил председатель Верховного суда Рамиз Рзаев.
По его словам, в соответствии с распоряжением Президента все судебные процессы по проблемным кредитам в республике прекращены.
Председатель Гражданской коллегии Верховного суда Асад Мирзалиев же заявил, что со дня публикации указа он не раз встречался с представителями банков:
«Указ господина Президента коснется граждан, имеющих долги в размере менее 10 тысяч долларов и 17 тысяч манатов. Но речь идет о долге одного гражданина не в одном банке, а во всех банках в целом. А это долгий процесс.
Подсчет должен быть точным, поэтому процессы были приостановлены. Мы, как Верховный суд, не стоим в стороне, а, напротив, даем направление с правовой точки зрения».скачать dle 11.3