Yeni Zelandiyada məscidlərə silahlı hücum: 40 ölü - YENİLƏNİB + VİDEO
Yeni Zelandiya baş verən qanlı terror aktından sonra ölkə polisi təhlükəsizlik məqsədilə bütün məscidləri müvəqqəti olaraq bağlamağa çağırıb.
“İndiki zamanda hücumu həyata keçirənin mümkün motivləri və ya insidentin səbəblərini müzakirə etməyəcəyik. Ölkənin bütün məscidlərinin rəhbərlərinə qapılarını bağlamağı xahiş etmişik, insanları hələlik məscidlərə baş çəkməməyi məsləhət görürük”, - deyə baş polis idarəsinin rəsmi “Twitter” hesabında yayılan məlumatda deyilir.
Cümə günü səhər saatlarında Kraystçörçün azı iki məscidinə silahlı hücum olub.
Ölkənin baş naziri Casinda Ardern terror aktı nəticəsində 40 nəfərin öldüyünü, onlarla yaralının olduğunu təsdiqləyib.
Terror aktı ilə əlaqədar artıq dörd nəfərin saxlanıldığı bildirilir.
Yeni Zelandiyanın Kraystçörç şəhərində yerləşən iki məscidə və şəhər xəstəxanasına silahlı hücum olub.
Bu barədə “New Zeland Herald” məlumat yayıb.
Terrorçuların açdığı atəş nəticəsində 27 nəfərin həyatını itirdiyi bildirilir. Bəzi mənbələr 50-yə yaxın yaralının olduğunu yazır. İnsident vaxtı məscidlərin birində 300-ə yaxın insan ibadət edib.
Hücumlardan birini avstraliyalı ultra-sağçı, irçi fəalın həyata keçirdiyi artıq müəyyən edilib. Məlumata görə, terrorçu hücumdan əvvəl 37 səhifəlik manifest yazıb və müsəlmanlara qarşı terror aktı həyata keçirmək niyyətini açıqlayıb. Silahlı hücumu isə sonradan videoya çəkib.
Hadisə şahidlərinin dediyinə görə, atəş açan şəxslərdən biri şlemdə, hərbi gödəkçədə və eynəkdə olub, silahlı hücumu sosial şəbəkədə canlı yayımlayıb. Hadisə yerinə gələn polis yaxın çevrəni mühasirəyə alıb, küçələrin giriş-çıxışları nəzarətə götürülüb. Bir nəfərin həbs olunduğu bildirilsə də, həmin şəxsin terrorçu olub-olmadığı açıqlanmır.
Ölkənin baş naziri Casinda Ardern baş verən insidentin terror aktı olduğunu bildirib və “ölkə tarixinin ən qara günlərindən biri” kimi qələmə verib.

Нападение на мечети в Новой Зеландии: 40 погибших - ОБНОВЛЕНО + ВИДЕО
Полиция Новой Зеландии просит все мечети в стране временно закрыться после стрельбы в городе Крайстчерч и рекомендует жителям страны воздержаться от их посещения.
«На данном этапе мы не будем обсуждать возможные мотивы нападавшего или причины инцидента. Мы попросили все мечети в стране закрыть свои двери и советуем людям воздержаться от посещения», - говорится в Twitter полиции.
Напомним, что 15 марта утром минимум в двух мечетях Крайстчерча произошла стрельба.
Премьер-министр страны Джасинда Ардерн подтвердила факт гибели 40 человек в результате теракта, а также сообщила о десятках пострадавших.
Не менее 27 человек погибли в результате стрельбы, открытой неизвестными в мечетях Аль-Нур и Линвуд в городе Крайстчерч в Новой Зеландии. Полиция подтвердила задержание одного из стрелков, сообщает газета Otago Daily Times.
Как сообщает телекомпания Television New Zealand, по меньшей мере 30 человек доставлены в больницу города Крайстчерч.
Ранее газета New Zealand Herald писала, что в ходе перестрелки погибли не менее девяти человек.
Вооруженные люди вошли в мечети Аль-Нур и Линвуд, расположенные по соседству, около 13:45 по местному времени (05:46 по бакинскому времени - ред.) сразу после дневной молитвы и заблокировали входные двери. Свидетели сообщают, что на момент захвата в мечетях оставались около 200 и 300 человек соответственно. После этого раздались выстрелы.
В данный момент полиция не подтверждает данные о погибших, однако призывает горожан не покидать свои дома без крайней необходимости.