09.02.2024 21:40 1 764
Türkiyənin İstanbul şəhərində Çağlayan rayon məhkəməsinin binasının girişinə hücum, törədilən terror aktı ilə bağlı 100-dən çox adam saxlanılıb.
xəbər verir ki, bu barədə Türkiyənin ədliyyə naziri Yılmaz Tunc “TRT Haber” telekanalına açıqlamasında bildirib.
“Bu günə kimi 102 nəfər, o cümlədən terror fəaliyyətində iştirakda şübhəli bilinən 96 nəfər saxlanılıb, onların dindirilməsi davam etdirilir. İstintaq hərtərəfli gedir, o cümlədən saxlanılanların xarici güclərlə əlaqəsi araşdırılır”, - nazir deyib.
Daha əvvəl 90 nəfərin saxlanıldığı bildirilirdi. İş İstanbul prokurorluğu tərəfindən araşdırılır.
Xatırladaq ki, hadisə fevralın 6-da günorta radələrində baş verib. Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, Çağlayan rayon məhkəməsinin binasının girişində hücum edənlər DHKP/C terror təşkilatının iki üzvü olub. Terror aktı nəticəsində 2 nəfər ölüb, üçü polis olmaqla 6 nəfər yaralanıb. Onlardan biri sonradan ölüb. Yerli KİV hücum günü məhkəmə binasında hücum edənlərdən birinin bacısının ittiham olunduğu işə baxıldığını bildirib. İstintaqın versiyasına görə, terrorçular onu azad etməyi planlaşdırmışdılar.скачать dle 11.3

Задержаны более 100 человек после теракта у суда в Стамбуле
Свыше 100 человек задержаны по делу о теракте у дворца правосудия в Стамбуле 6 февраля. Расследование продолжается, в том числе на предмет причастности к нападению внешних сил.
Как передает Median.Az, об этом сообщил глава Минюста Турции Йылмаз Тунч.
"К настоящему времени задержаны, 102 человека, в том числе 96 по подозрению в причастности к террористической деятельности, продолжаются их допросы. Расследование ведется всесторонне, в том числе на предмет связи с внешними силами", - сказал министр в эфире телеканала TRT Haber.
Ранее сообщалось о задержании 90 человек. Дело расследует прокуратура Стамбула.
ЧП произошло около полудня 6 февраля. По данным МВД Турции, попытку совершить теракт у входа в здание дворца правосудия в районе Чаглаян предприняли двое членов террористической организации "Революционная народно-освободительная партия - фронт". Шесть человек, в том числе трое полицейских, получили ранения. Один из них впоследствии умер. Местные СМИ сообщали, что в день нападения в здании суда слушалось дело, обвиняемой по которому была сестра одной из нападавших. По версии следствия, террористы планировали освободить ее.скачать dle 11.3