Samir Şərifov: Azərbaycana investisiya reytinqi verilməlidir
Dünyanın aparıcı reytinq agentlikləri olan “Standard and Poor's”, “Moody's” və “Fitch” Azərbaycanın kredit reytinqini “BB+” səviyyəsində müəyyən edib, lakin biz bu reytinqdən narazıyıq. Hesab edirik ki, Azərbaycanın reytinqi 1 pillə də yuxarı, yəni əvvəlki “BBB-” səviyyəsində olmalıdır.
Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifov dövlət televiziyasına müsahibəsində ölkəmizə investisiya reytinqi verilməli olduğunu vurğulayıb.
“Çünki Azərbaycan iqtisadi böhrandan sonra problemlərini, xüsusilə borc problemini uğurla həll edib, valyuta ehtiyatları kifayət qədər artıb, odur ki, ölkənin reytinqinin qaldırılması üçün zəmin yaranıb”, - deyə nazir bildirib.скачать dle 11.3

Министр: У Азербайджана должен быть инвестиционный рейтинг
Ведущие мировые рейтинговые агентства Standard and Poor's, Moody's и Fitch подтвердили кредитный рейтинг Азербайджана на уровне «BB+», однако мы недовольны этим рейтингом. Мы считаем, что рейтинг Азербайджана должен быть на одну ступень выше, то есть на уровне «ВВВ-».
Как передает Oxu.Az, об этом сказал министр финансов Азербайджана Самир Шарифов в интервью государственному телеканалу, подчеркнув, что наша страна должна получить инвестиционный рейтинг.
«Потому что Азербайджан успешно решил проблемы после экономического кризиса, особенно проблемы с задолженностью, валютные резервы значительно выросли, так что рейтинг нашей страны должен быть повышен», - сказал министр.скачать dle 11.3