Cənubi Qafqazın ən güclü xanımının iki ildə gördüyü işlər - FOTO
Mehriban Əliyevanın təyinatı ilə ölkəmizdə rəsmi şəkildə əsası qoyulan vitse-prezidentlik institutu Azərbaycana hansı töhfələri verib?
Oxu.Az iki illik tarixə qısa nəzər salıb:
Qeyd edək ki, bu təyinata kimi M.Əliyeva 2004-cü ildən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, 2005-ci ildən isə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı olub. Eyni zamanda, o, UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiridir.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti olaraq “Mehriban ana” adını qazanan birinci xanımın səlahiyyətlərinin artırılması ilə gördüyü işlərin miqyası genişlənib.
O, təyinatı haqqında danışarkən “Ölkəmizin və xalqımızın maraqlarını hər şeydən üstün tutacağam, Azərbaycana layiqincə xidmət etməyə çalışacağam”, - deyə xüsusi vurğulamışdı.
Birinci vitse-prezident təyinatından bir neçə gün sonra Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar Bakıdakı ümumxalq yürüşündə iştirak etdi. M.Əliyevanın prezident İlham Əliyevlə birlikdə qatıldığı xalq yürüşünə 40 mindən çox insan çıxmışdı. Məqsəd Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad etmək, erməni faşistləri tərəfindən insanlığa qarşı törədilmiş bu vəhşi cinayəti yenidən dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaq idi.
Daha sonra birinci vitse-prezident “Rossiya 1” telekanalına müsahibəsində görəcəyi işlər barədə danışdı:
“Mən əsas diqqəti sosial problemlərin, əhalinin aztəminatlı təbəqələrinin problemlərinin həlli üzərində cəmləşdirmək istəyirəm. Həqiqi mərhəmət real işlər görülməsini, real məsələlərin həllini, konkret addımlar atılmasını tələb edir. Biganəlik və laqeydlik ən dəhşətli xüsusiyyətdir. Bunlar olmamalıdır – istər ictimai xadim ol, istərsə də dövlət qulluğunda işləyən adam. İnsanlıq hissini qoruyub-saxlamaq lazımdır”.
Mərhəmət prinsipini əsas götürən birinci xanımın ilk müşavirəsi də Bakı və Sumqayıt şəhərlərinin yataqxanalarında müvəqqəti məskunlaşmış qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin köçürülməsinə həsr olundu.
Birinci vitse-prezident müşavirədə bildirdi ki, əsas məqsəd qəzalı binalarda yaşayan bütün köçkünləri qarşıdakı iki il ərzində yeni mənzillərlə təmin etməkdir.
Beləliklə, Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlərin mənzillərlə təmin olunması istiqamətində yeni gücləndirilmiş işlərə start verildi.
Mehriban Əliyeva daha sonra 2016-cı ilin aprel döyüşlərində yaralanmış əsgər və zabitlərlə görüşdü. O, sözügedən hərbçilərin yüksək texnologiyalı protezlərlə təmin edilməsinə dair tapşırıq verdi.
Aprel ayının 24-də həmin əsgər və zabitlər protezlərlə təmin olundu.
May ayında Azərbaycanda IV İslam Həmrəyliyi Oyunları keçirildi. Mehriban Əliyevanın sədri olduğu Təşkilat Komitəsi bütün dünyanın diqqətini ölkəmizə yönəltməyi bacardı. Oyunlarda 54 ölkəni təmsil edən üç mindən çox idmançı, mindən çox komanda rəsmiləri iştirak edirdi. Yarış barədə dünyanın bir çox nüfuzlu media orqanı yazılar tirajladı, TV-lər reportajlar verdi.
Mehriban Əliyevanın ilk müşavirəsində məcburi qaçqın və köçkünlərlə bağlı vədinin ilk hissəsi 2017-ci ilin iyunun 27-də gerçəkləşdi. Köçkün ailələrinə Masazır qəsəbəsində yeni mənzillər verildi. Mehriban Əliyeva təqdimat mərasimində şəxsən iştirak etdi. Beləliklə, 1026 məcburi köçkün ailəsi yeni mənzillərlə təmin olundu.
Son iki ildə müxtəlif rayonlarda məcburi köçkün və qaçqın ailəsi mənzillərlə təmin olundu.
Birinci vitse-prezident onlarla şəxsin müalicəsini öz üzərinə götürüb, onlar arasında tanınmışlar da var.
Bu müddətdə M.Əliyeva ölkənin ictimai həyatı ilə yanaşı, siyasi və mədəni həyatında da mühüm rol oynayıb. O, mədəniyyət evlərinin açılışlarında iştirak edib, siyasi xadimlərlə mühüm məsələlərin müzakirəsinə qoşulub.
Cənubi Qafqazın ən nüfuzlu xanımı kimi səciyyələndirilən Mehriban Əliyeva zaman-zaman ana, nənə kimi də gündəmə gəlib. Bəzən nəvələri ilə fotoları yayılan birinci xanımı hərdən mətbəxdə yemək bişirərkən də görmək mümkündür.
Üç uşaq anası olan Mehriban xanım uşaqlara diqqət və qayğısı ilə seçilir. O, kimsəsiz uşaqlar üçün tikilmiş məktəb və bağçalarda tez-tez olur. Onların yaşayış şəraiti ilə maraqlanır.
Körpələr üçün ənənəvi olaraq bayram şənlikləri keçirilir, M.Əliyeva həmin şənliklərdə şəxsən iştirak edir.
Son zamanlarda isə rayonlarda yerli əhali ilə birbaşa görüşlərə qatılan birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva onların problemini birbaşa dinləyir, həlli üçün yerindəcə müvafiq tapşırıqlar veriləcəyini qeyd edir.
Qeyd edək ki, Mehriban Arif qızı Əliyeva 1964-cü ildə Bakı şəhərində anadan olub. 1982-ci ildə Bakı şəhər 23 №-li orta məktəbi bitirib. Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Müalicə-profilaktika fakültəsinə daxil olub. 1988-ci ildə İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Mehriban Əliyeva 1983-cü ildə İlham Əliyevlə ailə həyatı qurub. Leyla, Arzu və Heydər adlı üç övladı və beş nəvəsi var.
Birinci vitse-prezidentin iki illik fəaliyyəti dövründə gördüyü işlərdən bəzilərini fotolarla təqdim edirik:

Два года Мехрибан Алиевой на должности Первого вице-президента - ФОТО
Oxu.Az представляет краткий обзор двухлетней деятельности Мехрибан Алиевой на должности Первого вице-президента.
Отметим, что до этого назначения Мехрибан Алиева с 2004 года была президентом Фонда Гейдара Алиева, а с 2005 года – депутатом Милли меджлиса Азербайджанской Республики. В то же время она - посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО.
Будучи президентом Фонда Гейдара Алиева, она завоевала признание благодаря своей деятельности и ее ласково называли «Мехрибан ана».
«Я буду ставить интересы страны и народа превыше всего, постараюсь достойно служить Азербайджану», - особо подчеркнула она, говоря о своем назначении.
Спустя несколько дней после назначения на пост Первого вице-президента она приняла участие в общенародном шествии в Баку в связи с 25-й годовщиной Ходжалинского геноцида. На народное шествие, к которому М.Алиева присоединилась вместе с Президентом Ильхамом Алиевым, вышло более 40 тыс. человек. Цель шествия - почтить память жертв Ходжалинского геноцида и вновь донести до мировой общественности это зверское преступление, совершенное армянами против человечества.
Затем Первый вице-президент в интервью телеканалу «Россия 1» рассказала о предстоящей работе:
«Мое желание - сконцентрироваться максимально на решении социальных проблем, на решении проблем малообеспеченных слоев населения.
Истинное милосердие требует реальных дел, исполнения реальных дел, конкретных шагов. Самое главное и самое страшное это черствость и равнодушие. Вот этого не должно быть. И не важно, общественный ты деятель или работаешь на государственной службе. Надо сохранять просто человечность».
Первое совещание, проведенное Первой леди, взявшей за основу принцип человечности, было посвящено переселению беженцев и вынужденных переселенцев, временно размещенных в общежитиях Баку и Сумгайыта.
На совещании Первый вице-президент объявила, что основная цель – в течение двух лет обеспечить новыми квартирами всех вынужденных переселенцев, проживающих в аварийных зданиях.
Таким образом в Азербайджане с новой силой стартовали работы по обеспечению квартирами беженцев и вынужденных переселенцев.
Затем Мехрибан Алиева встретилась с солдатами и офицерами, раненными в ходе боев в апреле 2016 года. Она дала поручение обеспечить этих военных высокотехнологичными протезами.
24 апреля эти солдаты и офицеры были обеспечены протезами.
В мае в Азербайджане состоялись IV Исламские игры солидарности. Организационный комитет, председателем которого являлась Мехрибан Алиева, сумел привлечь внимание мировой общественности к нашей стране. В Играх приняли участие более 3 тысяч спортсменов из 54 стран и более 1000 официальных представителей команд. Соревнования освещали многие влиятельные мировые СМИ, телеканалы показали репортажи.
Первая часть обещания в связи с беженцами и вынужденными переселенцами, данная Мехрибан Алиевой на первом совещании, была выполнена 27 июня 2017 года. Семьям вынужденных переселенцам дали новые квартиры в поселке Масазыр. Мехрибан Алиева приняла личное участие в церемонии вручения ключей от квартир. 1026 вынужденных переселенцев были обеспечены новыми квартирами.
Таким образом, за последние два года семьи вынужденных переселенцев и беженцев были обеспечены квартирами в различных районах.
Первый вице-президент взяла на себя расходы по лечению десятков человек, среди которых есть и знаменитости.
В этот период Мехрибан Алиева сыграла важную роль не только в общественной, но и в политической и культурной жизни страны. Она принимала участие в открытии домов культуры, участвовала в обсуждении важных вопросов с политическими деятелями.
Мехрибан ханум Алиева, которая является самой влиятельной леди Южного Кавказа, время от времени оказывалась в центре внимания как мать и бабушка. Первую леди, фото которой с внуками появляются в интернете, иногда можно застать на кухне за приготовлением блюд.
Мать троих детей, Мехрибан ханум отличается вниманием к детям и заботой о них. Она часто посещает школы и детсады, построенные для детей-сирот, интересуется условиями их проживания.
Для маленьких детей традиционно проводятся праздничные мероприятия, в которых М.Алиева участвует лично.
Первый вице-президент в последнее время часто напрямую участвующая во встречах с местным населением в районах, непосредственно выслушивает их проблемы, дает соответствующие поручения для решения их на месте.
Отметим, что Мехрибан Ариф гызы Алиева родилась в 1964 году в Баку. В 1982 году окончила среднюю бакинскую школу №23. Поступила на лечебно-профилактический факультет Азербайджанского государственного медицинского университета. В 1988 году с отличием окончила Первый Московский государственный медицинский университет имени И.М.Сеченова. В 1983 году Мехрибан Алиева вышла замуж за Ильхама Алиева. Имеет троих детей – Лейлу, Арзу и Гейдара, а также пятерых внуков.