Azərbaycanın ən varlı rayonu hansıdır? - RƏSMİ RƏQƏMLƏR
Regionlar üzrə cəlb olunmuş əmanətlərin həcminə görə, bunun 7 milyard 707 milyon manatı Bakı şəhərinin sakinlərinə məxsusdur, başqa sözlə, bütün varlılar paytaxta toplanıb. Halbuki, ölkə əhalisi 10 milyona çatır və rəsmən onların 2 milyon 262 min nəfərinin Bakıda yaşadığı bildirilir.
Belə çıxır ki, rayonların qeydiyyatında olan 7 milyon nəfərdən çox əhalisinin ehtiyat kimi banklarda cəmi 668 milyon manat pulu var?!
Göründüyü kimi, rəqəmlərin arasındakı nisbət çox böyükdür və paytaxt ilə ölkənin on iqtisadi rayonu arasında kəskin bir fərq ortaya çıxır.
Statistikaya baxsaq, regionlar arasında bankda əmanəti olanlar sayında Bakıya yaxınlığı ilə seçilən Abşeron iqtisadi rayonu birincidir. Burada yaşayan 568 min nəfərin banklarda 192 milyon 700 min manat pulu var, başqa sözlə, adambaşına 339 manatdan bir az çox əmanətə sahibdirlər.
Gəncə-Qazax iqtisadi rayonunda yaşayan 1 milyon 274 min nəfər 162 milyon 151 min (adambaşına 127 manat), Aran iqtisadi rayonunda yaşayan 2 milyon nəfər isə 112 milyon 778 min manat (adambaşına 56 manat) bank əmanətinə sahibdir.
Quba-Xaçmazda yaşayan 544 min nəfərin isə bankda cəmi 53 milyon 153 min manat pulu var. Lənkəranın 927 min nəfər əhalisi banklara 46 milyon 149 min manat pul qoyub.
Şəki-Zaqatalada yaşayan 616 min nəfər isə 36 milyon 618 min manat pulunu banklara etibar edib. Naxçıvanın 453 min sakini banklara 37 milyon 116 min manat (adambaşına 81 manat) yerləşdirib.
Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, bu vəsaitlərin 3 milyard manatı milli valyutada olan əmanətlərdir və orta faiz dərəcəsi 6,7% təşkil edir. 5 milyard manat həcmində əmanətlər isə xarici valyutadadır və onun orta faiz dərəcəsi 1,8 faizdir.
Təbii ki, əhalidə olan vəsaitin böyük bir hissəsi "yastıqaltı pullar"dır və nəzərə almaq lazımdır ki, regionlarda yaşayan əhali xüsusilə bank xidmətlərindən daha az istifadə edir.

Какой район Азербайджана самый богатый? - ОФИЦИАЛЬНО
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, из них 7 млрд 707 млн манатов принадлежат бакинцам, другими словами, все богачи живут в столице. Однако сообщается, что население страны достигло 10 млн человек, и из них официально 2 млн 262 тыс. человек проживают в Баку.
Выходит, что на счетах у зарегистрированных в районах более 7 млн жителей всего 668 млн манатов?
Как видим, разница между цифрами существенная, и между столицей и десятью экономическими районами страны очевидно огромное различие.
Если обратиться к статистике, по объему банковских вкладов ближайший к Баку Абшеронский экономический район лидирует. У живущих здесь 568 тыс. человек имеются вклады в банках на общую сумму 192 млн 700 тыс. манатов, другими словами, на каждого приходится по 339 манатов.
Проживающие в Гянджа-Газахском экономическом районе 1 млн 274 тыс. человек обладают вкладами на 162 млн 151 тыс. манатов (127 манатов на каждого), 2 млн жителей Аранского экономического района владеют 112 млн 778 тыс. манатов (56 манатов на каждого).
Проживающие в Губа-Хачмазе 544 тыс. человек положили в банки 53 млн 153 тыс. манатов, а 927 тыс. жителей Лянкярани - 46 млн 149 тыс. манатов.
Проживающие в Шеки-Загатала 616 тыс. человек хранят в банках 618 тыс. манатов. В Нахчыване 453 тыс. граждан разместили в банках 37 млн 116 тыс. манатов.
Отметим, что из этих средств 3 млрд манатов вложены в национальной валюте, их средняя процентная ставка составляет 6,7%. 5 млрд манатов вкладов сделаны в иностранной валюте, их средняя процентная ставка составляет 1,8%.
Конечно же, большая часть средств населения спрятана «под подушкой». Следует принять во внимание то, что в районах население очень редко пользуется услугами банков.