Yaz sessiyasının ilk iclasında 38 məsələ müzakirə ediləcək
Parlamentin qarşıdan gələn 2019-cu il yaz sessiyasının qanunvericilik işlər planı və ilk plenar iclasının gündəliyi məlum olub.
Fevral ayının 1-də başlayacaq yaz sessiyası ərzində “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbinin istifadəsi qaydaları haqqında”, “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin istifadəsi qaydaları haqqında”, “Peşə birlikləri haqqında”, “Sosial sifarişlər haqqında”, “Daxili qoşunlar haqqında”, “Hərbi qulluqçuların statusu haqqında”, “Texniki təmizləmə haqqında”, “Standartlaşdırma haqqında”, “Kabel şəbəkəsi yayımı haqqında”, “Kənd təsərrüfatında sığortanın stimullaşdırılması haqqında”, “Turizm haqqında”, “Ümumtəhsil haqqında”, “Kinematoqrafiya haqqında”, “Azərbaycan muğam sənətinin qorunması və inkişaf etdirilməsi haqqında”, “Yazılı abidələr haqqında”, “Reproduktiv sağlamlıq haqqında”, İnsan orqanlarının donorluğu və transplantasiyası haqqında” və digər qanunlara dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı layihələr müzakirə olunacaq.
Həmçinin, Azərbaycan Prezidentinin, Milli Məclis deputatlarının, Ali Məhkəmənin, Baş Prokurorluğun, Naxçıvan Ali Məclisinin qanunvericilik təşəbbüsü qaydasında təqdim etdikləri qanun layihələrinə də baxılması planlaşdırılır.
Ümumilikdə yaz sessiyasının ilk plenar iclasının gündəliyinə 38 məsələ daxil edilib.
Qeyd edək ki, yaz sessiyasında baş nazirin, ombudsmanın, İnsan alverinə qarşı milli koordinatorun və bələdiyyələrlə bağlı ədliyyə nazirinin müavininin hesabatları dinləniləcək və təsdiqlənəcək.

Известна повестка дня первого заседания весенней сессии ММ
Стал известен план законодательных работ предстоящей весенней сессии парламента и повестка дня первого заседания.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, в течение весенней сессии, которая стартует 1 февраля, будут обсуждаться проекты внесения изменений в законы «О правилах использования Государственного герба Азербайджанской Республики», «О профессиональных знаниях», «О социальных заказах», «О внутренних войсках», «О статусе военнослужащих», «О технической очистке», «О стандартизации», «О кабельном вещании», «О стимулировании страхования сельского хозяйства», «О туризме», «Об общем образовании», «О кинематографии», «Об охране и развитии искусства азербайджанского мугама», «О письменных памятниках», «О репродуктивном здоровье», «О донорстве и трансплантации человеческих органов» и т.д.
Также планируется рассмотреть законопроекты, представленные президентом Азербайджана, депутатами, Верховным судом, Генеральной прокуратурой и Верховным меджлисом Нахчывана в порядке законодательной инициативы.
Всего в повестку дня первого пленарного заседания весенней сессии было включено 38 вопросов.
Следует отметить, что на весенней сессии будут заслушаны и утверждены доклады премьер-министра, омбудсмена, национального координатора по вопросам торговли людьми и заместителя министра юстиции по муниципалитетам.