24.12.2018 11:40 6 383
İlham Heydər oğlu Əliyev 1961-ci il dekabrın 24-də Bakı şəhərində anadan olub. Orta təhsilini 1967-1977-ci illərdə Bakı şəhərində alan İ.Əliyev 1977-ci ildə Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutuna (MDBƏİ - MQİMO) daxil olub, ali təhsilini müvəffəqiyyətlə başa vuraraq elmi fəaliyyətini institutun aspiranturasında davam etdirib.
1985-ci ildə dissertasiya müdafiə edən İ. Əliyev tarix elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb və 1990-cı ilədək MDBƏİ-də müəllim işləyib. Gələcək dövlət başçısı 1994-2003-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) vitse-prezidenti, sonra isə birinci vitse-prezidenti vəzifəsində çalışıb.
1995-ci və 2000-ci illərdə Milli Məclisə üzv seçilən İlham Əliyev 2001-2003-cü illərdə Avropa Şurası Parlament Assambleyasında (AŞPA) Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri olub. AŞPA-da siyasi fəaliyyəti çərçivəsində 2003-cü ilin yanvar ayında qurumun sədr müavini və Büro üzvü seçilib. 2003-cü ildə baş nazir vəzifəsinə təyin edilməsi ilə əlaqədar İlham Əliyevin deputat səlahiyyətlərinə xitam verilib. 2003-cü il oktyabrın 15-də Azərbaycan Respublikasının prezidenti seçilib və oktyabrın 31-də vəzifəsinin icrasına başlayıb. 2008-ci il oktyabrın 15-də keçirilən seçkilərdə seçicilərin 88 faizindən çoxunun səsini qazanan İlham Əliyev yenidən Azərbaycan Respublikasının prezidenti seçilib.
2013-cü il oktyabrın 9-da keçirilən prezident seçkilərində isə növbəti dəfə qələbə qazanıb.
2018-ci ilin 11 aprel tarixində keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində İlham Əliyev növbəti dəfə Azərbaycanın prezidenti seçilib.
Qeyd edək ki, İlham Əliyev həmçinin 1997-ci ildən Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin prezidentidir. İdmanın və Olimpiya hərəkatının inkişafında böyük xidmətlərinə görə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin ali ordeni ilə təltif edilib.
Azərbaycan, rus, ingilis, fransız və türk dillərini mükəmməl bilir.
Evlidir. Üç övladı var.
Median.Az kollektivi Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevi doğum günü münasibətilə təbrik edir, dövlət başçısına uzun ömür, cansağlığı, fəaliyyətində uğurlar arzulayır!

Сегодня День рождения президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В 1977 году окончил среднюю школу и в том же году поступил в Московский государственный институт международных отношений.
С отличием завершив высшее образование, он поступил в аспирантуру этого же ВУЗа и в 1985 году защитил диссертацию, получив степень кандидата исторических наук. В 1985-1990 годах И.Алиев преподавал в МГИМО. В 1994-2003 гг. занимал пост вначале вице-президента, а затем первого вице-президента Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR).
С 1995 по 2000 годы Алиев избирался членом Милли Меджлиса. В 2001-2003 годах нынешний глава государства возглавлял делегацию Азербайджана в Парламентской Ассамблее Совета Европы, с января 2003 года был избран заместителем председателя ПАСЕ и членом Бюро. В 2003 году он сложил с себя депутатские полномочия в связи с назначением на пост премьер-министра.
15 октября 2003 года Ильхам Алиев был избран президентом Азербайджана и с 31 октября приступил к исполнению своих обязанностей. На президентских выборах, прошедших 15 октября 2008 года, Ильхам Алиев, набрав более 88 процентов голосов избирателей, вновь был избран президентом Азербайджанской Республики. На выборах 9 октября 2013 года Ильхам Алиев снова был избран главой государства.
На внеочередных президентских выборах 11 апреля 2018 года Ильхам Алиев был переизбран на пост президента Азербайджана.
Отметим, что Ильхам Алиев с 1997 года возглавляет Национальный олимпийский комитет. Награжден орденом Международного олимпийского комитета за заслуги в развитии спорта и олимпийского движения. В совершенстве владеет азербайджанским, русским, английским, французским и турецким языками.
Ильхам Алиев женат, у него трое детей.
Коллектив Median.Az поздравляет президента Азербайджана Ильхама Алиева с Днем рождения, желает ему долгих лет жизни, здоровья, успехов в работе.