08.10.2018 16:23 5 032
Avqustun 5-də İndoneziyada baş verən 6,9 şiddətində güclü zəlzələnin fəsadlarının aradan qaldırılması məqsədilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq 50 min ABŞ dolları məbləğində vəsait humanitar məqsədlərlə İndoneziya tərəfinə təqdim edilib.
Xatırladaq ki, avqust ayında İndoneziyada baş verən təbii fəlakət nəticəsində ölkənin xüsusilə Lombok adası zərər çəkib, ümumilikdə isə 70 minədək ev, 600-dən çox məktəb, 3 xəstəxana, 65 məscid, 5-dən artıq körpü dağılıb.
Təbii fəlakət yərində fəaliyyət göstərən beynəlxalq humanitar yardım təşkilatları və beynəlxalq kütləvi informasiya vasitələrinin yaydığı məlumata əsasən zəlzələ zamanı 2000 yaxın şəxs həlak olub, 390 minədək əhali evsiz qalıb.скачать dle 11.3

Азербайджан оказал помощь Индонезии
По поручению президента Азербайджана Ильхама Алиева индонезийской стороне передана сумма в 50 тысяч долларов в качестве гуманитарной помощи для устранения последствий разрушительного землетрясения.
Об этом сообщили в Министерстве иностранных дел.
Напомним, что в результате стихийного бедствия, произошедшего в августе в Индонезии, особенно в Ломбоке, были разрушены до 70 000 домов, более 600 школ, три больницы, 65 мечетей и более 5 мостов. По данным международных гуманитарных организаций и международных СМИ, в результате землетрясения около 2000 человек погибли и 390 000 человек остались без крова.скачать dle 11.3