Dövlət sahibkarların köməyinə gəlir – MÜHÜM SƏRƏNCAM
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Qeyri-neft sektorunda rəqabətqabiliyyətli daxili istehsalın dəstəklənməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” sərəncam imzalayıb.
dövlət başçısının rəsmi saytına istinadən xəbər verir ki, sərəncamın məqsədi ölkədə rəqabətqabiliyyətli qeyri-neft məhsulları istehsalının stimullaşdırılmasına, onun xammal bazasının yaxşılaşdırılmasına, idxalı əvəz edən yeni istehsal sahələrinin yaradılmasına və ixrac imkanlarının genişləndirilməsinə dövlət dəstəyinin artırılmasıdır.
Bu məqsədlə, Nazirlər Kabinetinə aşağıdakılar barədə təkliflərini və normativ hüquqi akt layihələrini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etmək tapşırılıb:
- ölkədə istehsal edilməyən yeni rəqabətqabiliyyətli məhsullar istehsalının təşkili üçün “Azərbaycanda ilk” (“First in Azerbaijan”) investisiya təşviqi mexanizmi;
- mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin rəqabətqabiliyyətli istehsalının dəstəklənməsi məqsədilə daxili bazar araşdırmalarına dövlət dəstəyi mexanizmi;
- mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin istehsal fəaliyyətinin dəstəklənməsi üçün onların kadr potensialının artırılmasına dövlət dəstəyi mexanizmi;
- ölkədə istehsal olunmayan və daxili istehsalda istifadə edilən xammalın idxalına gömrük güzəştlərinin tətbiqi;
- mikro və kiçik sahibkarlıq subyektlərinin istehsal etdikləri məhsulların ticarət şəbəkələrində satışının genişləndirilməsi;
- “Mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin klasterləri haqqında Nümunəvi Əsasnamə”;
- ölkə iqtisadiyyatına birbaşa investisiyalar cəlb edilməsinin dəstəklənməsi məqsədilə “Azərbaycana sərmayə” (“Invest in Azerbaijan”) mexanizmlərinin tənzimlənməsi Qaydası”.
Qeyri-neft sektorunun rəqabət və ixrac qabiliyyətinin artırılması məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyinə isə aşağıdakı vəzifələr həvalə olunub:
- ölkədə fəaliyyət göstərən müəssisələrin qlobal dəyər zəncirlərinə qoşulmasına dair təkliflərini üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
- müqayisəli üstünlük əsasında yerli istehsalı rəqabətqabiliyyətli olan konkret məhsulların siyahısının hazırlanmasını və istehsalının təşkili kommersiya cəhətdən səmərəli olan məhsulların təşviqini təmin etsin.
Bundan başqa, yerli istehsalı rəqabətqabiliyyətli olan konkret məhsulların siyahısının hazırlanmasını və istehsalının təşkili kommersiya cəhətdən səmərəli olan məhsulların təşviqini təmin olunması məqsədilə Vergilər Nazirliyinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin, Energetika Nazirliyinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin, Dövlət Statistika Komitəsinin, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin və Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndələrini cəlb etməklə işçi qrup yaradılacaq.
İqtisadiyyat Nazirliyi həmçinin “www.azexport.az” və “www.enterpriseazerbaijan.com” internet portallarının imkanlarından istifadə etməklə qeyri-neft sektoruna birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsi, alternativ maliyyələşməyə açıq investisiya layihələrinin təqdim olunması, yerli malların ənənəvi və yeni bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, qeyri-neft məhsulları istehsalçılarının beynəlxalq bazara inteqrasiyası prosesinin sürətləndirilməsi və bu sektorun ixrac qabiliyyətinin artırılması istiqamətində tədbirlər görməlidir.
Dövlət başçısı həmçinin İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin qarşısında da tapşırıqlar qoyub.
Belə ki, mərkəz Azərbaycana birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsi potensialının təkmilləşdirilməsi və investisiya cəlbediciliyinin daha da artırılması məqsədilə ölkədə alternativ maliyyələşməyə açıq layihələr və yeni investisiya imkanları haqqında məlumatları əks etdirən, həmçinin investisiya layihələrini yerli və xarici investorların maliyyələşdirməsi üçün əlverişli platforma olan “www.enterpriseazerbaijan.com” internet portalının istifadəyə verilməsini təmin etməlidir.скачать dle 11.3

Государство поможет предпринимателям - ВАЖНОЕ РАСПОРЯЖЕНИЕ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение «О дополнительных мерах по поддержке конкурентоспособного внутреннего производства в ненефтяном секторе».
Как передает Median.Az со ссылкой на официальный сайт главы государства, цель – повышение государственной поддержки стимулирования производства конкурентоспособной ненефтяной продукции в стране, улучшение ее сырьевой базы, создание новых импортозамещающих производственных сфер и расширение экспортных возможностей, а также обеспечение исполнения мер, вытекающих из стратегических дорожных картах по национальной экономике и основным секторам экономики.
С этой целью Кабинету министров Азербайджанской Республики поручено в трехмесячный срок подготовить и представить президенту Азербайджанской Республики проекты нормативно-правовых актов и предложения о нижеследующем:
- механизме поощрения инвестиций «Впервые в Азербайджане» (First in Azerbaijan) для организации производства не производимой в стране новой конкурентоспособной продукции;
- механизме государственной поддержки изучения внутреннего рынка с целью поддержки конкурентоспособного производства субъектов микро-, малого и среднего предпринимательства;
- механизме государственной поддержки повышения кадрового потенциала для поддержки производственной деятельности субъектов микро-, малого и среднего предпринимательства;
- применении таможенных льгот на импорт сырья, не производимого в стране и используемого во внутреннем производстве;
- расширении продажи в торговых сетях продукции, производимой субъектами микро- и малого предпринимательства;
- «Образцовом положении о кластерах субъектов микро-, малого и среднего предпринимательства»;
- «Порядке регулирования механизмов «Инвестиций в Азербайджан» (Invest in Azerbaijan)».
В целях повышения конкуренто- и экспортной способности ненефтяного сектора Министерству экономики поручено:
- трехмесячный срок представить президенту Азербайджанской Республики предложения о подключении функционирующих в стране предприятий к глобальным стоимостным цепочкам;
- на основе сравнительного преимущества обеспечить подготовку перечня конкретной продукции, местное производство которой является конкурентоспособным, и поощрение продукции, организация производства которой является коммерчески рентабельной.
Кроме того, для обеспечения подготовки перечня конкретной продукции, местное производство которой является конкурентоспособным, и поощрения продукции, организация производства которой является коммерчески рентабельной, будет создана рабочая группа с привлечением представителей Министерства налогов, Министерства сельского хозяйства, Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Министерства энергетики, Государственного таможенного комитета, Государственного комитета по статистике, Государственного агентства контроля антимонопольного и потребительского рынка, Агентства интеллектуальной собственности и Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики.
Министерству экономики также поручено с использованием возможностей интернет-порталов «www.azexport.az» и «www.enterpriseazerbaijan.com» принять меры, направленные на привлечение в ненефтяной сектор прямых иностранных инвестиций, представление открытых инвестиционных проектов на альтернативное финансирование, расширение возможностей выхода местных товаров на традиционные и новые рынки, ускорение процесса интеграции производителей ненефтяной продукции в международный рынок и повышение экспортной способности данного сектора.
Глава государства также поставил задачи перед Центром анализа экономических реформ и коммуникации.
Так, с целью усовершенствования потенциала привлечения в Азербайджан прямых иностранных инвестиций и дальнейшего повышения инвестиционной привлекательности центру поручено обеспечить сдачу в эксплуатацию интернет-портала www.enterpriseazerbaijan.com, отражающего сведения о проектах, открытых к альтернативному финансированию, и новых инвестиционных возможностях в стране, а также являющегося благоприятной платформой для финансирования местными иностранными инвесторами инвестиционных проектов.скачать dle 11.3