“Dövlət satınalmaları haqqında” qanunu pozanlar barəsində yeni cərimələr müəyyən edilib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Dövlət satınalmaları haqqında” qanuna dəyişikliklər edilməsi ilə bağlı sərəncam imzalayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, sərəncama əsasən, “Dövlət satınalmaları haqqında” qanunun 445-1.1.2-ci maddəsinə “açıq tender üsulu ilə” sözlərindən sonra “və ya açıq tender üsulunu tətbiq etməklə elektron satınalma vasitəsilə” sözləri və “metodlarından” sözündən sonra “(vasitəsindən)” sözü əlavə edilib.
Bundan əlavə, qanuna aşağıdakı məzmunda 445-1.6-cı maddə əlavə edilib:
“445-1.6. Satınalan təşkilat tərəfindən malların (işlərin və xidmətlərin) satın alınmasının “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq yalnız mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin iştirakı ilə həyata keçirilməli olduğu halda, digər sahibkarlıq subyektlərinin iştirakı ilə həyata keçirilməsinə görə -
vəzifəli şəxslər iki min manatdan üç min manatadək məbləğdə cərimə edilir”.
Həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
- Azərbaycan Respublikası qanunlarının və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının “Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsində və İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etməli;
- Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını üç ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verməli;
- Mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının həmin Qanuna uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlamalı və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verməli;
- Həmin Qanundan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.
Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların “Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsində və İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat verməlidir.скачать dle 11.3

Определены новые штрафы в отношении нарушителей закона «О государственных закупках»
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о внесении изменений в закон «О государственных закупках».
Как сообщает Oxu.az, согласно распоряжению, статья 445-1.1.2 закона «О государственных закупках» после слов «методом открытого тендера» дополняется словами «или же посредством электронной закупки путем внедрения метода открытого тендера», а после слова «методы» дополняется словом «(посредством)».
Помимо этого, в закон вносится изменение статьи 445-1.6 нижеследующего содержания:
- Должностные лица, закупщика товаров (работ и услуг) будут штрафоваться на сумму от 2 тысяч манатов до 3 тысяч манатов, за проведение закупок с участием других субъектов предпринимательства, в то время как в соответствии с законом Азербайджанской Республики «О госзакупках» в них должны участвовать только субъекты микро, малого и среднего предпринимательства .
Кабинету Министров Азербайджана поручено в трёхмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджана предложения по приведению в соответствие с Законом «О внесении изменений в Кодекс административных нарушений Азербайджанской Республики и Уголовный кодекс Азербайджанской Республики» законов Азербайджанской Республики и актов Президента Азербайджанской Республики.
Кабинет Министров также должен обеспечить в трехмесячный срок приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров в соответствие с данным Законом и представить информацию Президенту Азербайджана; проконтролировать приведение в соответствие с данным Законом нормативно-правовых актов органов Центральной исполнительной власти и в пятимесячный срок проинформировать Президента Азербайджана об исполнении этого; решить прочие вопросы, исходящие из данного закона.
Министерство юстиции Азербайджана должно обеспечить приведение нормативно-правовых актов и актов нормативного характера органов Центральной исполнительной власти в соответствие с Законом «О внесении изменений в Кодекс административных нарушений Азербайджанской Республики и Уголовный кодекс Азербайджанской Республики» и проинформировать Кабинет Министров Азербайджанской республики.скачать dle 11.3