Azərbaycanda sürüşmə zonaları aktivləşib, yollar çöküb - RƏSMİ
Bunu oxu.az-a açıqlamasında Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidmətinin geoloji planlama ekspedisiyasının rəisi Əziz Qaralov bildirib.
Onun sözlərinə görə, avqustda Bakı-Ağsu yolunun 132-156-cı kilometrliyində sürüşmə prosesi aktivləşib:
“Lokal sahələrdə uçqun prosesləri yaranıb. Şamaxı-Qaleybuğurd-Keçməddin yolunun 24-25-ci kilometrliyində yerləşən Ağsuçayda baş vermiş sel nəticəsində Keçməddin kəndinə giriş yolunda uçqun hadisəsi baş verib.
Ötən ay Lənkəran-Lerik yolunun 17-19-cu kilometrliyində uçqun-töküntü prosesləri, 27-29-cu kilometrliyində olan sürüşmə sahəsində uçqun-sürüşmə prosesinin dinamikasında aktivlik müşahidə edilib”.
Əziz Qaralov bildirib ki, Lənkəranın Gəgiran kəndində sürüşmə sahəsi olan ərazi genişlənib:
“Tükəvilə-Diryan-Gəgiran yolunun 12-ci kilometrliyində yolun hər iki çiynində çökmə-oturma prosesləri baş verib. Masallı-Yardımlı yolunun 13-15, 7-16- 24-25, 4-26-cı kilometrliyində yolboyu bir neçə yerdə uçqun-töküntü prosesləri olub”.
Nazirlik rəsmisi qeyd edib ki, Lerik-Qoşmalyan-Kəlvəz avtomobil yolunun 10-cu kilometrliyində uçqun hadisəsinin dinamikasında aktivlik olub:
“Yolun hərəkət hissəsində çökmə var. Cəlilabad-Cəngan-Soltankənd yolunda, Gədəbəy rayonunun Pirdağ sürüşmə sahəsində, Xızı-Altıağac yolunun 1-ci kilometrliyində mövcud sürüşmə sahəsində aktivlik olub”.скачать dle 11.3

В Азербайджане просели дороги
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сказал начальник экспедиции геологического планирования Национальной геолого-разведывательной службы Министерства экологии и природных ресурсов Азиз Гаралов.
По его словам, в августе на 132-156-м километрах дороги Баку - Агсу активизировался оползневый процесс:
«На локальных участках возникли лавинные процессы. В результате селя, произошедшего в реке Агсучай на 24-25-м километрах дороги Шамахы - Галейбугурд - Кечмеддин произошел обвал у въезда в село Кечмеддин.
В прошлом месяце произошли лавинные процессы на 17-19-м километрах дороги Лянкяран - Лерик, наблюдалась активность динамики лавинного процесса на оползневом участке на 27-29-м километрах дороги».
Азиз Гаралов заявил, что оползень в лянкяранском селе Гагиран расширился:
«На 12-м километре шоссе Тукавиля - Дирьан - Гагиран процесс проседания прошел на обоих сторонах дороги. На 13-15, 7-16, 24-25, 4-26-м километрах дороги Масаллы - Ярдымлы в нескольких местах вдоль дороги произошли лавинные процессы».
Представитель министерства отметил, что на 10-м километре автомобильной дороги Лерик - Гошмалан - Кяльвяз возросла динамика лавинных процессов.