İran Azərbaycan və Ermənistanla danışıqlara başladı
Rəsmi Tehran Rusiyaya elektrik enerjisi ixracına başlamaq üçün Azərbaycan və Ermənistanla danışıqlara start verib.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə bazar ertəsi İRNA agentliyinə İranın energetika naziri Reza Ardakaniyan bildirib.
“Biz İran-Ermənistan və İran-Azərbaycan cütlükləri ilə Rusiyaya elektrik enerjisi ixracatı imkanları haqqında danışıqlara başladıq”, - deyə Ardakaniyan bildirib.
O qeyd edib ki, “bu gün Avropa enerji şəbəkələrinə qoşulmaq İran üçün vacib tapşırıqdır və Tehranın bu ideyanı reallaşdırmaq üçün bir neçə variantı var”.
“Onlardan biri şimal qonşularımızın ərazisindən Avropanın enerji şəbəkələrinə qoşulmaqdır”, - deyə nazir vurğulayıb.скачать dle 11.3

Иран начал переговоры с Азербайджаном и Арменией
Иран начал переговоры с Азербайджаном и Арменией о возможности экспорта электроэнергии в Россию через территорию этих стран.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом в понедельник сообщил агентству IRNA министр энергетики Ирана Реза Ардаканиян.
«Мы начали переговоры в парах Иран - Армения и Иран - Азербайджан о возможности поставок электроэнергии в Россию», - сказал Ардаканиян.
Он отметил, что «сегодня важной задачей для Ирана является подключение к европейским электрическим сетям, и у Тегерана есть несколько вариантов для реализации этой идеи».
«Один из них - это подключение к электросетям Европы через территории наших северных соседей», - добавил министр.скачать dle 11.3